lustra drogowe

Jak zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pieszych? Zainwestuj w dobrej jakości lustro drogowe. Sprawdź, gdzie można je zamontować i co mówią na ten temat aktualnie obowiązujące przepisy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie tego produktu.

Lustra drogowe a bezpieczeństwo na drodze

Widoczność drogi i chodnika czasami bywa ograniczona. W takich sytuacjach warto wdrożyć dodatkowe środki ostrożności i zdecydować się na lustra wypukłe. Zwiększają one czujność kierowcy i poszerzają perspektywę, co może przełożyć się na ograniczenie liczby wypadków i kolizji. Montaż takiego produktu uwarunkowany jest jasno określonymi przepisami. Należy:

  • zapoznać się ze wskazaniami dotyczącymi optymalnych parametrów technicznych,
  • uzyskać zgodę od zarządu dróg danej jednostki administracyjnej,
  • umieścić go na wysokości co najmniej dwóch metrów,

Zamocowanie lustra możliwe jest również w celach prywatnych. Warto upewnić się, że wybrane akcesoria mają wysoką jakość i będą dobrze pełnić swoje funkcje. Tego rodzaju produkty należy kupować w specjalistycznych sklepach. Posiadają Aprobatę Techniczną Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz są zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. W razie wątpliwości warto uzgodnić te kwestie ze sprzedawcą.

Jak wybrać odpowiednie lustro?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad miejscem, w którym ma zostać zamontowane wypukłe lustro drogowe. Często umieszcza się je przy zakrętach, na parkingach, placach manewrowych i w zatłoczonych uliczkach. Najlepsze produkty wykonane są z materiałów odpornych na uszkodzenia. Doskonale radzą sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie ulegają uszkodzeniom z powodu deszczu, wiatru i intensywnie świecącego słońca.

Dobrym rozwiązaniem są lustra parkingowe wyprodukowane z akrylu, który jest odporny na rozbicie, na przykład w wyniku uderzenia kamieniem. Sferyczny kształt umożliwia dostrzeżenie większej liczby detali. Konstrukcja wyposażona została w uchwyt przeznaczony do regulowania kąta nachylenia w zakresie około dziewięćdziesięciu stopni. Dostępne są w dwóch wersjach: okrągłej i prostokątnej. Lustrzanki zabezpieczone są specjalistyczną folią ochronną, którą należy zdjąć przed zamontowaniem ich na ulicy.

Wysokiej jakości lustra parkingowe i magazynowe

Im lepsza widoczność na drodze, tym mniej wypadków. Kieruj się tą zasadą i zainwestuj w specjalistyczne lustra parkingowe. Pamiętaj, że ich montaż uregulowany jest przepisami. Wybieraj produkty odporne na uszkodzenia, które posiadają odpowiednie certyfikaty i dobrze sprawdzają się w plenerowych warunkach.