Cząsteczki pyłów to niebagatelne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Plac budowy to z pewnością miejsce, gdzie to zagrożenie jest szczególnie niebezpieczne. Kucie, szlifowanie, wiercenie, to wszystko prace, które powodują tworzenia się dużych ilości pyłów. Jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie zatrudnionych osób? Jak ustrzec ich przed licznymi chorobami spowodowanymi pracą w środowisku o dużym zapyleniu, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc? Z pomocą przychodzi niemiecka technologia Kärcher.  Odkurzacz to podstawa. A wiadomo, że każdy odkurzacz jest tak dobry jak jego filtr. Ale nie tylko. Istotne są też akcesoria. Korzystanie z oryginalnych, specjalnie dedykowanych budowlańcom sprzętów i wyposażenia pozwala na eliminację zagrożenia. Odkurzacze NT TACT z systemem oczyszczania filtra i liczne akcesoria oferowane przez nas zapewniają najwyższy standard i bezpieczeństwo pracy.  Ale po kolei. Z tego tekstu dowiesz się co możemy Ci zaproponować, by na Twoim placu budowy było bezpiecznie.

Pył są to cząsteczki ciała stałego o zróżnicowanej wielkości i różnym pochodzeniu, które są zawieszone w gazie. Potocznie pyłem nazywa się wszelkie substancje, które zanieczyszczają powietrze. Są to zwykle pozostałości procesu spalania, ścierania lub kruszenia substancji stałych, takich jak minerały nieorganiczne, organiczne oraz metale. Są one podstawowym czynnikiem szkodliwym występującym w budowlanym środowisku pracy. Działanie pyłów na organizm osoby zatrudnionej może być przyczyną wielu chorób, w tym pylicy płuc i nowotworów.

Pyły klasyfikuje się według skali MAC (maximum allowable concentration – maksymalne dopuszczalne stężenie). Wartości oznaczają maksymalne dopuszczalne stężenie pyłu na stanowisku pracy. Jest to wartość wyrażone a mg/m³, które nie powoduje uszczerbku na zdrowiu w wypadku pracy przez ok. 8 godzin dziennie. Im mniejsza wartość MAC, tym bardziej szkodliwy jest dany rodzaj pyłu.

Według międzynarodowej normy EN/IEC 60335-2-69 odkurzacze są podzielone na trzy klasy: L (low – niski), M (medium – średni) oraz H (high – wysoki), w zależności od rodzaju pyłu i jego koncentracji na stanowisku pracy.

Pyły Klasy L – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 1 proc. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest charakterystyczny dla branży stolarskiej i drobnych prac remontowo-budowlanych. Zalicza się tu proste i niegroźne pyły, które powstają w gospodarstwach domowych, oraz takie materiały jak piasek, żwir i ziemia.

Pyły Klasy M – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,1 proc. Mają go bardzo groźne dla zdrowia pyły powstałe przy szlifowaniu drewna, materiałów drewnopochodnych, podkładów, wypełniaczy, betonu, gipsu, farb, lakierów. Opróżnianiem i konserwacją tego rodzaju odkurzaczy mogą zajmować się tylko odpowiednio przeszkolone osoby, wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej.

Pyły Klasy H – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,005 proc. Klasa ta przeznaczona jest do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, w których powstają pyły rakotwórcze oraz zawierające drobnoustroje chorobotwórcze pochodzące z azbestu, pleśni, sztucznych włókien mineralnych, waty szklanej, kadmu, niklu i ołowiu.

Lepiej zapobiegać, niż chorować

Pył, który nie jest wzniecany nie jest groźny. Jest wiele różnych sposobów zapobiegania tworzeniu się pyłu. A jeśli nie możemy zapobiec jego tworzeniu, możemy nadal ograniczyć jego wdychanie dzięki odzieży ochronnej i stosowaniu masek przeciwpyłowych.

W trudnych warunkach pracy na budowie doskonałą ochroną przed wdychaniem różnego rodzaju pyłów niebezpiecznych zapewni także odpowiedni odkurzacz.

Odpowiedni, czyli jaki?  Odpowiedzią na liczne wyzwania branży budowlanej jest nowa, ulepszona klasa odkurzaczy NT TACT. System TACT to znana już szeroko na rynku, opatentowana przez Kärcher technologia automatycznego oczyszczania filtra, dzięki czemu odkurzacz jest w stanie absorbować duże ilości drobnego pyłu bez zmniejszania siły ssącej. Jak to działa? W stałych interwałach czasowych filtr jest automatycznie przedmuchiwany silnym strumieniem powietrza zwrotnego. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości a użytkownik urządzania nie wdycha szkodliwych pyłów.

Obecnie na rynku pojawiła się nowa klasa odkurzaczy wyposażonych w ulepszony system TACT. Teraz działa on jeszcze bardziej efektywnie. A jeśli chodzi o sprzęt i akcesoria, zrobiliśmy wszystko aby zapewnić, aby praca była szybsza, łatwiejsza i wygodniejsza. Innowacyjne elementy są zintegrowane z turbiną i systemem filtrowania. Nasze przełomowe Filtry z wkładam PTFE chronią zdrowie milionów użytkownicy lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Odkurzacze które są wyposażone w gniazdo zasilania do pracy z innymi elektronarzędziami są często wykorzystywane na placach budowy jako odpylacze. To czyni je szczególnie nadającymi się do ogólnego zastosowania w budownictwie.

Odkurzacz to dopiero początek

Aby praca przebiegała sprawnie i była bezpieczna nie można zapomnieć o wyposażeniu, akcesoriach, ssawkach, wężach oraz oczywiście o workach filtracyjnych. Tylko pracując oryginalnymi akcesoriami masz gwarancję, że sam odkurzacz spełni swoją rolę. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ tylko oryginalne akcesoria są idealnie dopasowane do urządzeń. Nie ma szczelin, którymi mogłoby dostawać się tam powietrze co osłabia znacząco siłę ssącą i zmniejsza skuteczność pracy. Rodzaj tworzywa z jakich wykonane jest akcesorium też jest istotna. W przypadku oryginalnych akcesoriów jest ono najwyższej jakości i przez to wytrzymałości. To samo dotyczy worków filtracyjnych i filtrów. Są one doskonale dopasowane i przez to gwarantują doskonałą skuteczność. W przypadku osprzętu nieoryginalnego zmniejszamy możliwości swojego urządzenia i to znacząco. Nie ma więc sensu, gdy już decydujemy się na oryginalny sprzęt nie wykorzystać jego pełnej mocy i możliwości. Dodatkowo tylko korzystając z oryginalnych akcesoriów mamy gwarancję zachowania norm filtracji i pełnego  bezpieczeństwa pracy.

Nie kupuj więc nomen omen „kota w worku”. Nieoryginalne worki, filtry czy akcesoria nie dają Ci żadnej gwarancji skuteczności. Nie wiesz jak zostały wyprodukowane, nie towarzyszyły temu z pewnością badania, testy, budowa prototypów, nasza wiedza materiałoznawcza i dekady doświadczenia i tak dalej jak ma to miejsce w przypadku, gdy to my tworzymy te akcesoria dla Ciebie.

Jakie rodzaje filtrów stosować i kiedy? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie:

Membrana

Membrana może współpracować z systemem TACT. Nadje się do sprzątania zgrubnych zanieczyszczeń, zanieczyszczeń włóknistych lub takich, które z łatwością mogą uszkodzić filtr główny np. wióry drewniane.

Worek

Z workiem pracujemy bez systemu TACT, który mógłby go rozerwać. Worek sprawdzi się  podczas zbierania większych ilości kłopotliwych zanieczyszczeń, które mogłyby zakleić filtr np. zanieczyszczenia kłaczkowate, styropian, wełna mineralna, drobne i nieostre opiłki metali.

Filtr specjalistyczny (poniżej rodzaje i specyfikacja tych filtrów).

Najlepsze w każdej klasie

Kod kolorów w filtrach do odkurzaczy oznacza bezpieczeństwo prawidłowego doboru do danego zastosowania. Nasze filtry są oznaczone kolorami, aby wskazać ich zastosowanie. Brąz oznacza pył drzewny i włóknisty. Kolor czerwony oznacza HEPA. Czarny oznacza najtrudniejsze aplikacje. Niebieski oznacza, że można ich używać wszędzie. A zielony oznacza suchy pył.

Poniżej korzyści jakie daje każdy z nich:

Zielony – Płaski filtr falisty – do pracy na sucho

Te filtry papierowe są doskonałym wyborem do suchych aplikacji  i optymalne pod względem kosztów. Mogą być stosowane we wszystkich jednosilnikowych modelach NT Tact i Ap. Gwarantowany stopień filtracji pyłu wynosi 99,9%.

Wysoka moc ssania przy odkurzaniu drobnego pyłu oraz wysoka szybkość zatrzymywania pyłu to  „supermoc” zielonego filtra. Co prawda można nim odsysać ciecze, jednakże należy go później osuszyć.  Klasa filtracji tego filtra to : M+L.

Czerwony – Płaski filtr falisty – HEPA

Jest to pierwszy zmywalny filtr H do odkurzaczy na sucho-mokro. Dostępny wyłącznie w Kärcher.

Jego gwarantowany stopień filtracji pyłu: 99,995% (HEPA). Nadaje się do zadań specjalnych takich jak odkurzania niebezpiecznych i wybuchowych pyłów.

Nowy filtr H PTFE jest pierwszym na rynku zmywalnym filtrem H. Umożliwia to odkurzanie dużych ilości drobnego pyłu bez worka filtracyjnego. To innowacyjne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie warunki są naprawdę trudne. Warto pamiętać, iż do odkurzania niebezpiecznych pyłów wymagany jest zestaw bezpiecznych filtrów lub worek na odpady. Klasa filtracji tego filtra to:  H.

Czarny  – Płaski filtr falisty – PTFE

Filtr PTFE jest najlepszym rozwiązaniem filtracyjnym do zastosowań, które generują dużą ilość pyłu, np. szlifowanie świeżego betonu lub praca przy tonerach. Może być stosowany we wszystkich modelach jednosilnikowych NT Tact i Ap. Gwarantowany stopień filtracji pyłu wynosi: 99,9%.

Jakie są jego główne zalety?

Odporność na wilgoć i gnicie.

Opłacalność kosztowa, dzięki dłuższej żywotności

Gwarantowana wysoka moc ssania (bez zatykania!)

 Klasa filtracji: M+L

Niebieski – Płaski filtr falisty – do pracy na sucho / na mokro

Te filtry PES (standardowe wyposażenie naszych nowych odkurzaczy NT Tact) potrafią naprawdę wiele i zapewniają doskonałe wyniki zarówno przy pracy na mokro, jak i na sucho. Gwarantowany stopień filtracji pyłu wynosi: 99,9%.

Klasa filtracji tego filtra to: M+L

Krok po kroku, czyli 10 porad od Kärcher

Pył, który nie jest wzniecany nie jest groźny. Jest wiele różnych sposobów zapobiegania tworzeniu się pyłu. A jeśli nie możemy zapobiec jego tworzeniu, możemy nadal ograniczyć jego wdychanie dzięki odzieży ochronnej i stosowaniu masek przeciwpyłowych.

Poniżej prezentujemy 10 porad w jaki sposób można ochronić się przed działaniem pyłów.

Odkurz pył zaraz po jego powstaniu. Wiele elektronarzędzi posiada przyłącze do odsysania pyłu i powstających podczas pracy odpadów. Elektronarzędzie podłącza się do odkurzacza, a odkurzacz uruchomi się automatycznie po włączeniu elektronarzędzia. Zawsze korzystaj z filtra odpowiedniego do zasysanego pyłu

Wybierz metodę pracy, która nie generuje dużego zapylenia (praca na mokro).

Korzystaj z mgły wodnej, na przykład podczas prowadzenia prac rozbiórkowych lub szlifowania na zewnątrz.

Używaj produktów o niskiej zawartości pyłu, na przykład mieszanek gipsowych i betonowych.

Unikaj niepotrzebnego wzniecania pyłu. Zamiast miotły korzystaj z odkurzaczy lub zamiatarek.

Wykonuj badania zdrowotne.

Regularnie sprzątaj swoje miejsce pracy, wietrz pomieszczenia w których pracujesz, oraz korzystaj z czystego ubioru roboczego.

Usuwaj powstające podczas pracy zanieczyszczenia bez wzniecania pyłu.

Regularnie sprawdzaj siłę ssącą odkurzacza. Najlepiej pracuj urządzeniem z automatycznym systemem czyszczenia filtra.

 Zawsze korzystaj z odzieży ochronnej i masek przeciwpyłowych.

Stawiając na sprawdzoną technologię uporasz się z problemem zapylenia i stworzysz przyjazne, bezpieczne środowisko pracy dla swoich fachowców. Nie warto eksperymentować, stawka jaką jest zdrowie, jest tu zbyt wysoka. Zaufaj ekspertowi – firmie, która od dekad prezentuje najnowsze rozwiązania i zna się na czyszczeniu jak nikt.