Kiedy już myśleliśmy, że lato wróciło, nagle pojawiła się jesień w całej swojej okazałości. Wiele roślin już wkłada swoje jesienne sukienki. Oczywiście, jest to również czas na pierwsze koszenie trawnika, który pozwala cieszyć się z dobrej jakości zajęć na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi. Wraz z początkiem jesieni szukamy pomysłów, aby odkryć nowe pomysły na nadchodzącą zimę. W sam raz na tę zmianę pory roku, przyda się rozwiązanie ogrzewania na podczerwień. Oferuje ono wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, a przy tym wygląda bardzo stylowo. Jest łatwy w montażu i może być stosowany również na zewnątrz. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca.

Promienniki podczerwieni w pigułce

Zasadę działania promiennika podczerwieni można zrozumieć w ciągu kilku minut. Ogrzewa on przedmioty i ludzi, ale nie powietrze. Rozwiązanie to sprawdza się w pomieszczeniach, które trudno ogrzać za pomocą konwencjonalnych systemów grzewczych. Intensywność promieniowania emitowanego przez promiennik jest różna w poszczególnych modelach.

Grzejniki na podczerwień mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami:

– Mniejsza waga, mogą być umieszczone prawie wszędzie

– Oferują natychmiastowe ciepło, gdy tylko je włączysz

– Współpracują również z timerem i termostatem, dzięki czemu można wstępnie ogrzać obszar przed przybyciem gości, na przykład. Alternatywą jest użycie przenośnych grzejników konwektorowych, które często są ciężkie lub mogą się przewrócić i spowodować pożar.

Promienniki podczerwieni mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, np. w oranżeriach lub domkach ogrodowych, ale najczęściej można je spotkać na patiach i tarasach. Dostępne są w wersji z oświetleniem LED, co czyni je jeszcze bardziej dekoracyjnymi. Ciepło rozprowadzane jest lepiej niż w przypadku standardowych grzejników konwektorowych dzięki specjalnej konstrukcji elementu grzewczego, który zazwyczaj wykonany jest z kwarcu.

Inne zalety grzejników na podczerwień to możliwość stosowania ich wokół dużych obiektów, które zazwyczaj blokują drogę grzejnikom konwektorowym (baseny, pergole), oraz to, że nie trzeba ich regularnie odkurzać, tak jak innych powierzchni. Generują one mniej hałasu niż grzejniki konwektorowe, ponieważ nie posiadają wentylatora.

Działanie grzejnika na podczerwień polega na emitowaniu fal elektromagnetycznych z prądu elektrycznego przewodzonego przez specjalny element grzejny. Emitowane fale są pochłaniane przez otaczające je przedmioty i w ten sposób powodują ich nagrzanie.

Z reguły tradycyjne grzejniki konwektorowe wymagają zasilania o mocy 2000 W przy 220-240 V, podczas gdy promienniki podczerwieni wymagają minimum 3000 W przy tym samym napięciu. Grzejnik na podczerwień zużywa od trzech do czterech razy więcej energii niż grzejnik konwektorowy, co znajduje również odzwierciedlenie w rachunku za prąd.

Dzięki temu, że promienniki podczerwieni nie chłodzą powierzchni tak jak grzejniki konwektorowe, można je stosować również w pomieszczeniach zamkniętych.

Rodzaje promienników podczerwieni

Grzejniki na podczerwień są dostępne jako modele stołowe, montowane na ścianie i wolnostojące modele podłogowe. Pierwsze dwa rodzaje można umieścić w dowolnym miejscu w domu, podobnie jak grzejnik konwektorowy. Z kolei wolnostojące podłogowe promienniki podczerwieni pasują do każdej przestrzeni, a przy tym wyglądają bardzo dekoracyjnie. Ich moc waha się od 2000 do 5000 watów. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Modele stołowe do użytku wewnętrznego

Stołowe promienniki podczerwieni są małe, lekkie i bardzo uniwersalne. Mogą być stosowane wokół domu lub wokół drzew, roślin lub innych obiektów, które mogą utrudniać działanie grzejników konwektorowych. Do pracy potrzebują jedynie zasilania o mocy 2000 W przy napięciu 220-240 V.

Naścienne promienniki podczerwieni

Naścienne promienniki podczerwieni dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Elementy grzewcze znajdują się wewnątrz rury, dzięki czemu pozostają chłodne w dotyku nawet podczas pracy.

Wolnostojące promienniki podczerwieni

Wolnostojące podłogowe promienniki podczerwieni mają unikalną konstrukcję, ponieważ ich rury grzewcze mogą być obracane w dowolnym kierunku, ułatwiają dotarcie ciepła do każdego zakątka. Wszystkie modele posiadają zasilanie o mocy 5000 W przy 220-240 V.

Promienniki podczerwieni są dostępne z kwarcowymi lub ceramicznymi elementami grzewczymi. Kwarcowe promienniki podczerwieni emitują nieco bardziej intensywne promienie niż ceramiczne, więc emitują nieco mniej ciepła niż te ostatnie, ale wymagają również mniejszej mocy i mają tendencję do dłuższego działania. Ceramiczne promienniki podczerwieni zapewniają delikatniejsze i bardziej rozproszone ciepło

Wybór promiennika podczerwieni zależy całkowicie od klienta, ale należy pamiętać, że większe urządzenie zużywa więcej energii, a zatem jego eksploatacja kosztuje więcej niż w przypadku mniejszego modelu.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/