Decydując się na inwestycję w ogród rozważamy wszelkie możliwości dekoracyjne miejsca, które ma posłużyć jako urokliwy zakątek, gdzie w spokoju można zaznać relaksu, wyciszenia czy zorganizować wspólne spotkanie ze znajomymi i rodziną. Pierwszym wyborem są kwiaty, krzewy, dekoracje ogrodowe, ale nie mniej ważny jest dobór wypełnień rabatowych jak i wzięcie pod uwagę ścieżek, alejek, czy choćby podjazdu, który stanowi istotny element przestrzeni przydomowej. Bardzo dobrym materiałem, dla tych elementów ogrodu są kamienie dekoracyjne, a konkretnie grys granitowy dalmatyńczyk.
Aranżacja ogrodu, ozdobny charakter grysu granitowego
Grys granitowy szary to kruszywo pozyskiwane w sposób naturalny. Powstaje w procesie kruszenia skał. Proces ten jest procesem dwuetapowym, w którym najpierw kruszy się skałę, a następnie ściernica pozostawia drobinki szarego granitu. Jego cechy charakterystyczne to drobna frakcja i nieregularny kształt. Gruz pozostały po tym procesie można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, podczas gdy żwir z szarego granitu jest używany do produkcji betonu.
Sama nazwa „dalmatyńczyk” pochodzi od unikatowej barwy tego kamienia, która jest biało-czarna. Sprawi, że bardzo dobrze wpisze się w dekoracyjny charakter ogrodu, ponieważ bardzo dobrze komponuje się z różnokolorowymi roślinami, ale też z innymi dekoracjami jak ceramiczne, betonowe i drewniane. Sprawdzi się jako wypełnienie wolnych przestrzeni pomiędzy roślinami, ściółka pod rabatami kwiatowymi, dekoracja wokół drzew i krzewów, wypełnienie opasek wokół budynków, część aranżacji obrzeży oczek wodnych czy obrzeży skalnych. Zatrzymuje dobrze wilgoć w glebie i zapobiega wyrastaniu chwastów. Dzięki swojej wytrzymałości mechanicznej będzie doskonałym materiałem na ścieżki i podjazdy. Grys granitowy cechuje się też wysoką mrozoodpornością, więc jest to produkt, który położony raz, może służyć przez wiele sezonów. . Dodatkowo to materiał o niskiej nasiąkliwości, więc nie zmieni swojej barwy na przestrzeni czasu, a nawet jeśli wystąpi delikatna zmiana, można szybko temu zaradzić poprzez delikatne wyczyszczenia kamienia wodą. Grys nie starzeje się i na długo zachowa swoją barwę i gładkość.
Grys granitowy dalmatyńczyk jest jednym z najpopularniejszych kamieni, które są wykorzystywane przy aranżacji ogrodów. Podium sławy dzieli z takimi materiałami jak bazalt, gnejs i marmur Biała Marianna. Na jego popularność wpływa kilka podstawowych kwestii, którymi kierują się ogrodnicy czy inwestorzy – doskonała wytrzymałość na lata, efektowny wygląd, niska cena i łatwość utrzymania. Efekt wizualny i funkcjonalność, które można uzyskać dzięki wykorzystaniu grysu jest porównywalny do wrażenia jakie robią marmury Biała Marianna czy Thassos, z tą różnicą, że grys granitowy jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu. Przede wszystkim nie ulega przebarwieniom, jak właśnie marmur, który bez odpowiedniej impregnacji może ulegać zanieczyszczeniu. Grys to jeden z najlepiej sprawdzających się materiałów, wykorzystywanych w Polskich ogrodach.
Wybierając do naszego ogrodu właśnie grys granitowy, trzeba też odpowiednio przygotować podłoże. Najlepszym miejscem rozładunku kamienia będzie kostka, beton lub asfalt, czyli powierzchnie utwardzone. Dodatkowo droga dojazdowa musi być przygotowana na obciążenie dużego samochodu wiozącego kilka ton kamienia, tak by nie ugrzązł on po drodze.
Rodzaje grysu granitowego, ile to kosztuje ?
Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje grysu granitowego, a ich odmiany zależne są od miejsca pochodzenia. Różnice nie są duże, głównie mowa tu o delikatnych odcieniach. Najjaśniejszy i najbardziej rozchwytywany to oczywiście grys granitowy dalmatyńczyk. Jest to grys z Granicznej i jego cena jest też najwyższa, nie jest to jednak duża różnica w cenie, bo zaledwie kilka groszy na tonie. Delikatnie ciemniejszy kamień, z lekką poświatą w kolorze zieleni, to grys pochodzący ze Strzegomia. Grys strzeliński to ten najdrobniejszy. Grys graniczny i strzegomski są bardziej gruboziarniste.
Cena grysu granitowego jest zróżnicowana i zależy od kupionej ilości, rodzaju zapakowania i sposobu w jaki będzie transportowany. Jeżeli towar będzie zapakowany w worek big bag, cena może być dwukrotnie niższa niż zakupionego całego samochodu, czyli około 25 ton luzem. Kwota zapakowanego granitu to koszt około 250 zł za tonę.
Grys jest z pewnością interesującą alternatywą dla kory kamiennej, bo jest wydajny, a jego cena nie jest wysoka. Na wysypanie powierzchni 12-13 m2 o grubości około 4-5cm potrzebna jest jedna tona kamienia.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/