Wchodzimy po schodach od wielu lat, ale nie zastanawiamy się nad tym, co mamy pod stopami. Zwykle bardziej zwracamy uwagę na drewno lub metal balustrady, albo na to, jak pięknie mogą być ozdobione kutym żelazem. Ale czy zastanawiamy się, dlaczego tego typu materiały są używane do budowy schodów? Co nam daje konkretny materiał? I przede wszystkim – co jest takiego wyjątkowego w schodach granitowych?

Materiał – jest ważnym elementem, który kształtuje wygląd i styl każdego przedmiotu obrabianego. W tym przypadku wpływa również na inne parametry, takie jak jakość, żywotność, koszt itp. Wybór może być trudny, jeśli na rynku dostępnych jest kilka opcji (granit – kamień – ceramika – marmur – szkło- metal – itp.). Jednak na szczególną uwagę zdecydowanie zasługują schody granitowe.

Wygląd tego niezwykłego materiału nadaje dziełom ekskluzywny charakter. Co jednak sprawia, że granit jest tak wyjątkowy? Jego trwałość, odporność na korozję i kwasowość zapewnia długą żywotność w każdych warunkach wewnątrz i na zewnątrz. Twardość granitu jest trudna nawet dla diamentowych narzędzi tnących, dlatego jego obróbka jest możliwa tylko przy użyciu nowoczesnych technologii, takich jak piły szafirowe.

Schody granitowe i ich właściwości. Schody zewnętrzne z kamienia 

Granit – jest to materiał o wyjątkowych właściwościach, dzięki którym schody kamienne są bardzo wytrzymałe i trwałe. Zarówno schody wewnętrzne jak i zewnętrzne z granitu będą bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu będą zachwycać wyglądem przez cały okres użytkowania. Granit charakteryzuje się doskonałym stosunkiem wagi do obciążenia. Oznacza to, że nabywając schody granitowe do swojego domu lub biura można być w 100% pewnym, że nowy nabytek zapewni bezproblemową funkcjonalność przez wiele kolejnych lat. Niepowtarzalny wygląd schodów granitowych pozwala również w najlepszy sposób udekorować każde wnętrze, tworząc komfortowe przestrzenie dostosowane do nowoczesnych stylów i trendów dzisiejszej organizacji przestrzeni biznesowej lub mieszkalnej. Ponadto, dzięki swojemu stylowemu wyglądowi, schody kamienne stały się integralną częścią zarówno obiektów użyteczności publicznej (urzędy, hotele, lotniska), jak i domów prywatnych na całym świecie, wykorzystując je jako samodzielne elementy architektoniczne przy wejściach do budynków.  Schody z kamienia naturalnego w odróżnieniu od innych systemów charakteryzują się niesamowitą zdolnością dopasowywania się do otoczenia, w którym zostaną zamontowane. Mogą nawet znacznie poprawić jego wygląd. Granit jest również dobrze postrzegany w połączeniu z balustradami szklanymi, co pozwala na zaaranżowanie efektywnego systemu zwiększającego komfort i bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Właściwości techniczne schodów granitowych dają właścicielom domów możliwość nie tylko czerpania przyjemności z ich użytkowania, ale także zapewniają rodzinie bezpieczeństwo przez cały czas ich użytkowania, ponieważ schody te są bardzo mocne i wytrzymałe. Na podkreślenie zasługuje również w 100% naturalne pochodzenie tego materiału, który jeszcze do niedawna słynął od pokoleń na całym świecie ze swoich unikalnych właściwości.

Ile kosztują schody z kamienia naturalnego? Schody granitowe a ich cena

Nie ma stałej ceny schodów z kamienia naturalnego, ponieważ przy ustalaniu ich kosztu bierze udział wiele czynników:

Grubość i wielkość: Kamienie naturalne różnią się wytrzymałością i trwałością w zależności od ich gęstości i składu chemicznego. Granit jest twardszy niż marmur, więc granitowe stopnie są zwykle grubsze i mogą być bardziej trwałe. Stąd schody granitowe mogą mieć znacząco inną cenę niż schody marmurowe.

Liczba stopni: Im większa liczba stopni na schodach, tym większy koszt.

Rodzaj użytego kamienia: różne rodzaje granitów mają różne ceny ze względu na ich kolor / ton i teksturę. Tańsze granity mają tendencję do bycia ciemniejszymi w kolorze, podczas gdy droższe są jaśniejsze w kolorze z subtelnym wzorem ziarna.

Cena za schody z granitu różni się w zależności od ilości użytego granitu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że marmur ma podobną cenę w porównaniu do granitu, ponieważ oba kamienie wyglądają bardzo podobnie i pochodzą z natury, ale ten materiał ma tendencję do bycia znacznie tańszym niż granit z kilku powodów: Marmur jest słabszy od granitu; Marmur jest mniej gęsty niż granit; Marmur nie jest tak trwały jak granit ze względu na swoją porowatość i miękkość. Ponadto to granit zdecydowanie bardziej nadaje się na schody zewnętrzne.

Artykuł powstał przy współpracy z https://klink.pl/