Pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca nie byłoby możliwe bez specjalistycznego sprzętu instalowanego przez firmy fotowoltaiczne na dachach domów, firm czy gospodarstw. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, odpowiadające na potrzeby naszej planety, ale również pozwalające na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy w niedługim czasie. Dlaczego fotowoltaika jest tak bardzo opłacalna dla obu stron?

PODSTAWOWE ZASADY DZIAŁANIA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi kilka elementów: panel i moduły fotowoltaiczne, falownik, rozdzielnia, bezpieczniki, licznik dwukierunkowy oraz sieć energetyczna.

Połączone ze sobą panele (inaczej ogniwa) fotowoltaiczne tworzą moduły, które zostają przymocowane na dachach za pomocą specjalnych metod gwarantujących stabilność takiego układu. Ogniwa fotowoltaiczne, do których dociera energia słoneczna, przekształcają ją w energię elektryczną dzięki działaniu tzw. efektu fotowoltaicznego. Wytworzony w ten sposób prąd stały jest przepuszczony przez falownik (inwerter), który przemienia go w prąd przemienny o napięciu 230V – taki, jakiego potrzebujemy w gniazdkach elektrycznych – oraz przez cały czas kontroluje jego równomierny przepływ. Niekiedy falownik jest nazywany „sercem” całej instalacji fotowoltaicznej. Taką energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać.

Aby stwierdzić, czy instalacja wyprodukowała pożądaną ilość energii, niezbędne jest zastosowanie licznika dwukierunkowego. Pozwala on zmierzyć dwukierunkowy przepływ prądu – liczy, ile energii wyprodukowała dana instalacja, a ile musiała pobrać z sieci publicznej. Dzięki temu urządzeniu wiemy również, kiedy występuję nadwyżka prądu.

Wspomniana nadwyżka oznacza, że instalacja wyprodukowała więcej energii niż w danej jednostce czasu zostało zużyte. Nic straconego – taka energia jest przesyłana do sieci energetycznej operatora i przez niego rozsyłana do sieci publicznej. Nadwyżki energetyczne przy odpowiednio dobranej mocy paneli fotowoltaicznych są niewielkie i zdarzają się zwykle w bardzo sprzyjających ku temu warunkach np. w bardzo słoneczne dni lub przy zaniechaniu użytkowania niektórych urządzeń elektrycznych przez pewien czas np. podczas wyjazdu na wakacje. Nadwyżkę można „odebrać” – kiedy nasza instalacja nie wyprodukuje wystarczającej ilości energii, aby zaspokoić dane gospodarstwo np. ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, można ją za darmo uzyskać z sieci publicznej. Działa to trochę na zasadzie wymiany – jeśli Ty podzielisz się z nami, my również podzielimy się z Tobą w razie potrzeby.

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Dzięki instalacji fotowoltaicznej uniezależniamy się od podwyżek cen prądu na długie lata. Dzięki temu może sporo zaoszczędzić. Przykładowo: jeśli miesięcznie za prąd płacisz ok. 800 zł, to inwestycja w fotowoltaikę zwróci Ci się całkowicie już po 13 latach. Natomiast patrząc długofalowo, po 25 latach posiadania paneli słonecznych na swoim dachu zyskasz ponad 260 tysięcy złotych! Wielu instalatorów oferuje na swoich dostęp do tzw. kalkulatorów wyceny, które pomogą Ci określić opłacalność takiej inwestycji.

Samodzielność energetyczna to jedno, natomiast ochrona naszej planety przed skutkami zanieczyszczenia środowiska naturalnego to druga, niemniej atrakcyjna, korzyść płynąca z posiadania paneli słonecznych. Obecnie firma iSun oferuje montaż już w ciągu 7 dni od momentu podpisania umowy, a specjaliści są w stanie w bardzo szybkim czasie pozyskać dofinasowanie do takiej inwestycji. Właściciele fotowoltaiki mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnych i uzyskać w ten sposób zwrot podatku w wysokości nawet do 16 tysięcy złotych. Poza tym, obecność ogniw na dachach podnosi wartość danej nieruchomości oraz zabezpiecza przed zdarzającymi się często w miastach przerwami w dostawie prądu ze względu na prace modernizacyjne elektrowni.

Skorzystaj z darmowego audytu i sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony z efektów.