Przełomowa decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

LabAir, spółka będąca częścią Farada Group, uzyskała zgodę na regularne transporty dronowe próbek medycznych dla ALAB laboratoria.

To ważny moment w historii ALAB laboratoria sp. z o.o. Firma ta od początku swojego istnienia kładzie duży nacisk na innowacje. Wielomiesięczna współpraca z operatorem LabAir sp. z o.o, który wchodzi w skład Farada Group sp. z o.o., oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej doprowadziła do uzyskania zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego na uruchomienie regularnej, bezzałogowej trasy dronowej pomiędzy warszawskim laboratorium ALAB przy ulicy Stępińskiej oraz szpitalem w Sochaczewie. Nie są to już badania ani testy, ale zgoda na regularne transporty. W planach jest już uruchomienie kolejnych tras.

Rozwiązania ALAB laboratoria, które bezpośrednio przekładają się na stałe ulepszanie kierowanej do pacjentów oferty, od zawsze znajdują się w DNA marki.

– Jako ALAB laboratoria wyznaczamy nowe standardy transportu próbek medycznych w Polsce. Dzięki zastosowaniu transportu dronowego zyskają przede wszystkim pacjenci, którzy ze względu na krótszy czas dostarczenia próbek otrzymają wyniki swoich badań nawet o kilkanaście godzin szybciej. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta technologia będzie wykorzystywana również w transporcie krwi – szpitale w Pułtusku i Sochaczewie posiadają bank krwi, który zaopatrujemy. Oszczędność czasu wynikająca z zastosowania nowej formy transportu będzie miała kluczowe znaczenie w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów. – mówi Ewa Małkowska, Prezes Zarządu ALAB laboratoria sp. z o.o.

– To dla nas ogromny zaszczyt, że firma ALAB laboratoria zaufała naszym rozwiązaniom technologicznym i logistycznym. Transport materiałów laboratoryjnych, szczególnie tych wrażliwych na temperaturę, był od początku istnienia grupy naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, jak kluczowy jest szybki transport materiału do badania. Okres pandemii, która przecież nadal trwa, unaocznił to nam wszystkim dobitnie. Nasze rozwiązania są odpowiedzią na tę potrzebę – powiedział Adam Maciej Cudny, Przewodniczący Rady Nadzorczej Farada Group sp. z o.o.

LabAir będzie wykonywał powtarzalne, codzienne loty, które pozwalają zredukować zaangażowanie kurierów, poruszających się samochodami. Pozwoli to zaoszczędzić czas transportu i wpłynie pozytywnie na emisję CO2. Dostarczenie próbek będzie się odbywało z zachowaniem najwyższych standardów laboratoryjnych w warunkach tzw. temperatury kontrolowanej.

– Forma transportu za pośrednictwem drona pozwala na niezawodne, skuteczne, a także ekologiczne i bezpieczne transportowanie materiału do badań. To sprawia, że z naszej perspektywy jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie dla całej branży medycznej – tłumaczy Maciej Gnatowski, Dyrektor ds. Innowacji i Nowych Technologii w ALAB laboratoria sp. z o. o.

Operator LabAir należy do Farada Group, pionierskiej grupy, powstałej w październiku 2020 roku, która skupia spółki projektowe, produkcyjne i wdrożeniowe, specjalizujące w bezzałogowych Ssatkach powietrznych do zastosowań biznesowych.

– To nasza główna idea – wyznaczać nowe horyzonty zastosowania dronów, poprawiać sytuację tam, gdzie inne rozwiązania mają ograniczone możliwości – dodaje Szymon Kupaj, Prezes Farada Group sp. z o.o.

Ta idea jest z sukcesem realizowana. Drony Farada Group mają niski koszt zakupu i wykonywania zadań, a także utrzymania w gotowości do lotu czy napraw gwarancyjnych. Szczególny nacisk w ich konstrukcji oraz organizacji jest położony na bezpieczeństwo, nad którym czuwa doświadczony pilot Wojciech Lorenc. Lotem drona po wyznaczonej trasie steruje zasadniczo autopilot, natomiast w przypadku ewentualnego incydentu w przestrzeni powietrznej kontrolę przejmuje operator, znajdujący się w centrum operacyjnym. Informacje o takich parametrach lotu jak prędkość drona czy jego wysokość wyświetlają się operatorowi na bieżąco dzięki specjalnym kamerom, pozwalającym też śledzić trasę lotu.

– Drony firmy Farada Group przygotowane do pokonywania tras z próbkami dla ALAB laboratoria przeszły rygorystyczne próby – dodaje Mateusz Bilski, Członek Zarządu LabAir.

Całe przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku bez zaangażowania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która od początku wspierała inicjatywę.