Schody ze stali nierdzewnej, bez względu na to, czy są montowane wewnątrz domu, czy jako schody zewnętrzne, wyróżniają się ciekawym designem i są bardzo wygodne. Stalowe schody są bardzo lekkie i przestronne, a jednocześnie wytrzymałe i antykorozyjne. Dobrze wyglądają zarówno w niewielkim mieszkaniu, jak i w dużym salonie. Jaki typ schodów z żelaza wybrać i dlaczego to stal nierdzewna jest najlepszym materiałem do ich wykonania?
Stalowe schody z nierdzewki zabiegowe
Wśród typów schodów ze stali nierdzewnej wyróżnia się ich kilka rodzajów. Jednym z nich są stalowe schody zabiegowe. Schody zabiegowe to klasyczny i bardzo wygodny typ schodów wewnętrznych montowany często w domach jednorodzinnych i biurowcach. Schody tego typu mogą też występować np. w galeriach handlowych i bankach.
Schody zabiegowe z nierdzewki charakteryzują się dwoma biegami, podczas skrętu jeden z nich tworzy kąt prosty. W rzucie schody z biegami przypominają literę U. Stopnie w schodach zabiegowych skręcają zgodnie z kierunkiem biegu w lewo lub w prawo i są zawieszone na wspornikach. Schody wewnętrzne tego typu są niewielkie, często mają konstrukcję żeberkową i podwieszaną, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca i mogą być montowane nawet w małych pomieszczeniach. Sprawdzają się też jako wejście na antresolę i strych.
Do wyposażenia schodów zabiegowych ze stali nierdzewnej zaleca się montaż stalowej balustrady pełnej lub barierki ze stali ze szklanym wypełnieniem.
Stalowe schody spiralne z nierdzewki
Schody spiralne ze stali to ten typ schodów, który jednocześnie jest bardzo efektowny, wygodny i pasuje wszędzie, bez względu na wielkość pomieszczenia, jego aranżację i przeznaczenie. Schody kręcone ze stali są najmniejsze z dostępnych na rynku schodów wewnętrznych. Jest to duży atut, jeśli chodzi o wyposażenie małych pomieszczeń, np. w niewielkich mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Schody tego typu montuje się na słupie nośnym, a stopnie w kształcie trójkąta instalowane są dookoła niego.
Schody spiralne mogą występować w wersji prawoskrętnej lub lewoskrętnej. Stopnie formowane są w kształt trójkątów, możemy je zamówić zarówno w wersji stalowej, jak i stalowo-szklanej lub drewnianej. Stalowe schody ze względu na swoją konstrukcję sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach jako schody prowadzące na poddasze, a także jako schody ewakuacyjne.
Schody ze stali nierdzewnej z belką
Schody belkowe to popularny i chętnie wybierany typ schodów montowany zwłaszcza w nowoczesnych domach o otwartym typie zabudowania salonu i kuchni. Mogą występować w wersji z jedną i z dwoma belkami. Schody tego typu opierają się w całości na belce nośnej, do której przymocowane są stopnie schodów. Belka podporowa schodów montowana jest do podłogi i stropu pomieszczenia powyżej.
Schody policzkowe jednobelkowe ze stali nierdzewnej charakteryzują się zamontowaniem jednej belki nośnej. Belka podporowa umieszczona jest na środku stalowych stopni, które przytwierdzone są do niej za pomocą stalowych śrub. Belka pod stopniami może mieć kształt prostego trzonu albo zetki, może być satynowana i polerowana lub malowana proszkowo.
W przeciwieństwie do schodów policzkowych jednobelkowych stalowe schody dwubelkowe mają konstrukcję opartą na dwóch stalowych belkach. To do nich przytwierdza się stalowe stopnie schodów. Dzięki podwójnemu wsparciu stopni schody tego typu mogą być szersze i masywniejsze niż schody jednobelkowe.
Podobnie jak w przypadku schodów jednobelkowych, schody dwubelkowe ze stali nierdzewnej mogą mieć konstrukcję żeberkową, a belka podporowa może mieć kształt trzonu lub zetki.
Schody wspornikowe ze stali nierdzewiejącej
Schody stalowe wspornikowe to schody wewnętrzne wiszące, które montuje się bezpośrednio do ściany. Dzięki specyficznej konstrukcji schody tego typu są bardzo efektowne, montuje się je w nowoczesnych pomieszczeniach i mogą stanowić szczególną ozdobę domu. Niestety ich montaż musi się odbywać równolegle z pracami budowlanymi, później ich instalacja nie będzie możliwa. Konieczność uwzględnienia schodów wiszących w projekcie domu wynika z tego, że schody stalowe tego typu montuje się w ścianie za pomocą śrub nośnych. Konstrukcja schodów jest więc wsparta tylko po jednej stronie biegu, od strony ściany, do grubej belki wspornikowej. To właśnie do niej montowane są stopnie.