przedszkole

Trwa nabór wniosków do kolejnej edycji rządowego programu „Aktywna Tablica 2021”. Nauczyciele i dyrektorzy przedszkoli zwracają uwagę, że program kolejny raz nie obejmuje ich placówek. Nie wszystko jednak stracone. Przedszkola również mogą stać się nowoczesne-dzięki unijnym funduszom!

Do 10 sierpnia szkoły mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Aktywna Tablica 2021”. Dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki, szkoły otrzymują środki na zakup nowoczesnych pomocy edukacyjnych. „Aktywna Tablica 2021” cieszy się wielką popularnością. Niestety z programu kolejny raz wyłączone są przedszkola. Ta wiadomość wywołuje rozczarowanie dyrektorów i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym.

„Jak zwykle przedszkola pominięte. Jesteśmy od lat tym gorszym, lekceważonym poziomem edukacji” – komentuje na Facebooku pani Małgorzata.

„A szkoda. Od przedszkoli zaczyna się edukacja. W przedszkolach też są dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” – dodaje Pani Agnieszka.

Dyskusja rozgorzała na profilu Magicznego Dywanu onEVO, interaktywnej podłogi, którą można zakupić w ramach programu.

 – Wiele szkół wykorzystuje program „Aktywna Tablica 2021” przy zakupie naszego urządzenia – opowiada Paulina Moneta z firmy Funtronic, producenta Magicznego Dywanu onEVO. – Nauczyciele z przedszkoli często pytają nas, czy wiemy o podobnym dofinansowaniu dedykowanym dla ich placówek. Pokrewne programy dla przedszkoli bardzo by się przydały.

Okazuje się, jednak, że przedszkola również mogą liczyć na pieniądze na nowoczesną edukację. Cała nadzieja w środkach unijnych.

Marszałkowie przyznają pieniądze

„Aktywna Tablica 2021” faktycznie pomija przedszkola, podobnie jak inny rządowy program, „Maluch +”, który oferuje dofinansowanie na rozwój instytucji opieki nad dziećmi. Niestety, ten program z kolei skierowany jest tylko do żłobków.

Przedszkola nie są jednak na straconej pozycji. Ogromne możliwości dla nich otwierają dofinansowania unijne. Mówimy przede wszystkim o Regionalnych Programach Operacyjnych, a więc środkach, którymi dysponują Urzędy Marszałkowskie. W poprzednich latach urzędnicy rozpisywali wiele konkursów skierowanych na wyposażenie placówek przedszkolnych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Konkursy te różniły się szczegółami, w zależności od poszczególnych województw. Większość z nich dotyczyła jednak utworzenia nowych miejsc edukacji przedszkolnych lub dostosowania istniejących miejsc w przedszkolach dla dzieci z niepełnosprawnościami. Żeby niwelować deficyty związane z rozwojem czy edukacją dzieci, należy przygotować placówkę do prowadzenia różnego rodzaju terapii, zwłaszcza takich, które wspierają rozwój sensoryczny dziecka, jego orientację we własnym ciele. To właśnie w takich konkursach najłatwiej jest otrzymać środki także na zakup nowoczesnych, multimedialnych pomocy naukowych.

Oczywiście nie oznacza to, że z urządzenia korzystać będą mogły jedynie dzieci z niepełnosprawnościami. Sprzęt będzie dostępny dla wszystkich, niemniej poprawnie wypisany wniosek zwykle powinien uwzględniać również potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami. Zwiększy to nasze szanse na otrzymanie dofinansowania.

W projekcie nie może chodzić jedynie o zakup sprzętu multimedialnego. Dobrze rozpisany wniosek powinien dotyczyć całego pakietu rozwiązań, którego jednym z elementów – ale nie jedynym – jest również nowoczesne urządzenie, takie jak np. Magiczny Dywan onEVO.

Składamy wniosek i… czekamy

Na dzień dzisiejszy przedszkola mają małe szanse na znalezienie dofinansowania, bo kończy się właśnie rozliczanie ostatniego unijnego budżetu. Najpewniej już we wrześniu poznamy wytyczne nowych konkursów z kolejnej unijnej perspektywy na lata 2021- 2027. W listopadzie – grudniu powinniśmy poznać harmonogramy konkursów na 2022 rok. Dyrektorzy przedszkoli, którym zależy na zdobyciu dofinansowania, pod koniec roku powinni uważnie obserwować strony Urzędów Marszałkowskich. To tam znajdą informacje o konkursach, w ramach których będą mogli starać się o środki na doposażenie placówki. Gdy tylko taki konkurs zostanie ogłoszony, należy wypełnić dokumenty i złożyć aplikację. Mniej więcej po pół roku dowiemy się, czy udało nam się otrzymać pieniądze. Nie należy się jednak zrażać w razie porażki. Różne konkursy w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych ogłaszane są nawet kilka razy w roku.

Dofinansowania możemy także szukać w innych unijnych programach. Jeśli nie mamy czasu przedzierać się przez gąszcz konkursów, możemy sięgnąć po pomoc ekspertów. Na rynku znajdziemy wiele firm specjalizujących się w przygotowywaniu aplikacji o dofinansowanie dla placówek edukacyjnych.

Nauka w XXI wieku

Nowoczesny sprzęt edukacyjny to nie tylko tablice interaktywne czy projektory. Jedną z najbardziej innowacyjnych pomocy naukowych na rynku jest Magiczny Dywan onEVO: multimedialne narzędzie edukacyjne opracowane przez zespół polskich ekspertów.

Warszawska firma Funtronic stworzyła montowany pod sufitem projektor interaktywny, który wyświetla obraz tworzący wirtualny „magiczny dywan”. System czujników sprawia, że obraz reaguje na ruch. Dzięki temu dzieci przenoszą się na powierzchnię odległych planet, eksplorują pirackie statki, biegając po wartkich strumieniach, pływają w kajakach, budują rurociągi. Dzięki elementom rozszerzonej rzeczywistości Magiczny Dywan onEVO stymuluje zmysły i pobudza wyobraźnię.

– Jest mnóstwo sposobów, aby wykorzystać nasze urządzenie w przedszkolach – mówi Paulina Moneta z firmy Funtronic. – Funkcje Magicznego Dywanu onEVO nie sprowadzają się tylko do zabawy. Oferujemy też pakiety takie jak: „Funkodowanie”, „Magia Ruchu”, „Funkcje wykonawcze”, „Wczesne czytanie”, „Pirackie Przygody Stasia i Zuzi”, czy „Edu Przedszkole”, które dedykowane są dzieciom w wieku przedszkolnym – z rozpisanymi scenariuszami zajęć i kartami pracy dla nauczyciela. Mamy aplikacje, które wspierają pracę z problemem wczesnej dysleksji czy zaburzeniami funkcji wykonawczych. Możliwości są prawie nieograniczone, wszystko zależy od pomysłowości i chęci prowadzących.
Co ważne, Magiczny Dywan onEVO jest znacznie prostszy w obsłudze niż typowe edukacyjne narzędzia. Głośniki, projektor, komputer – wszystkie części wbudowane są w jednym urządzeniu. Wystarczy podłączyć je do prądu i sterować za pomocą pilota lub ruchu.

Magiczny Dywan onEVO odpowiada na potrzebę ruchu, naturalną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jednocześnie oferuje znacznie więcej niż zwykłą zabawę, bo programy przygotowane przez ekspertów pełne są edukacyjnych treści dopasowanych do dzieci w danym wieku. To edukacja na miarę XXI wieku.