Najpopularniejszym napojem, a co więcej surowcem na dzień dzisiejszy jest kawa. Te aromatyczne ziarna swoją karierę w formie naparu zapoczątkowały w Arabii Saudyjskiej już w XI wieku. To tam po raz pierwszy doceniono jej pobudzające właściwości. Stanowiła wręcz zamiennik wina, które w tamtym czasie było zakazane w tym regionie. Do Europy kawa przywędrowała dopiero w XII wieku. Trochę czasu zajęło też docenienie jej walorów smakowych i aromatu.

Po pewnym czasie, gdy aromatyczne espresso stanowiło dla wielu niezbędny element dnia i kawa zyskiwała coraz większą popularność, inżynierowie tworzyli coraz to nowe wynalazki, aby jak najskuteczniej wydobyć z ziaren to, co najlepsze. Po kawę sięgamy we wszystkich momentach dnia: o poranku, żeby się pobudzić, w pracy jako wzmocnienie bodźca do dalszego działania, w chwili relaksu z książką czy serialem. Nie bez powodu ten napój skradł nasze serca. Obecnie ekspresy do kawy to powszechnie znane wynalazki, które niejeden z nas ma w domu, albo choć raz raczył się kawą parzoną dzięki nim w kawiarni. 

Jaki typ ekspresu do kawy wybrać, czym się kierować ?

Tak jak możemy sięgać po wiele rodzajów kawy, podobnie jest z dostępnymi ekspresami do kawy. Oprócz względów estetycznych – kolorów i wzorów, którymi właściwie jesteśmy wręcz zalewani i możemy dopasowywać nawet do koloru ścian w naszej kuchni warto zwrócić uwagę na aspekt techniczny. Ekspresy różnicuje głównie stopień automatyzacji oraz cena, ale kwota jest zależna w dużej mierze od tego czy ekspres działa w pełni bezobsługowo. 

W pełni zautomatyzowany, a więc i najdroższy ekspres sprawdzi się dla tych, którzy nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na przygotowanie napoju. Maszyna posiada wbudowany młynek, który można zaprogramować na daną grubość zmielenia oraz ustawić konkretną porcję ziaren kawy. Dodatkowo sprzęt ten jest w stanie zaparzyć kilka filiżanek kawy jednocześnie. Jest to świetne rozwiązanie do biur, gdzie często zdarza się, że przy ekspresie pojawia się jednocześnie kilka osób spragnionych pobudzającego naparu. 

Atrakcyjną alternatywą do w pełni automatycznego ekspresu jest ekspres na kapsułki. To urządzenie jest dostępne w niższej cenie, a efekt jest bardzo zadowalający. Poza niższą ceną, zdecydowanym plusem jest to, że posiadając tego typu ekspres, możemy wybierać różnorodne rodzaje napojów. Espresso, cappuccino, americano czy latte – wystarczy jedno kliknięcie i ulubiona kawa pojawia się w naszej filiżance. Jest to możliwe dzięki użyciu określonych kapsułek, których rodzajów obecnie jest mnóstwo i każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Jeżeli nie chcemy wydać na ekspres większych kwot, dobrym rozwiązaniem jest ekspres przelewowy. Nie jest on tak zautomatyzowany, ale kawa w tym wykonaniu jest równie smaczna, kremowa i aromatyczna. Samo przygotowanie może zająć nieco więcej czasu, ale dla niektórych to wcale nie musi okazać się wadą. 

Profesjonalny serwis ekspresów do kawy. Jeden z najważniejszych aspektów użytkowania 

Posiadanie ekspresu do kawy to duża wygoda – dostęp do świeżej, pysznej kawy jak z kawiarni, jest chyba niewiele osób, które by tego nie doceniły. Ale aby móc cieszyć się w pełni sprawnym urządzeniem, które zrobi dla nas wysokiej jakości napój, musimy o niego odpowiednio dbać. Należy regularnie przeprowadzać konserwację, czyszczenie, a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawę. W przeciwnym razie, ekspres może znacznie krócej nam służyć. Warto co jakiś czas serwisować sprzęt i obserwować jego działanie. Jeśli zauważymy głośniejszą pracę maszyny, jakość kawy się pogorszy lub ciśnienie w spieniaczu do mleka znacząco spadnie, na 99 procent ekspres wymaga naprawy. Nie należy czekać z serwisem do ostatniej chwili, bo dłuższa praca na nie do końca wydajnym sprzęcie spowoduje zwiększoną eksploatację, a w efekcie usterkę, która może okazać się niemożliwa do naprawy.

Jak serwisowane są ekspresy do kawy ? 

Aby serwis urządzenia mógł przebiec jak najsprawniej i w odpowiednich warunkach, konieczne jest dostarczenie go do placówki. Naprawa ekspresu do kawy w domu jest niemożliwa z uwagi na utrzymanie jak najlepszej jakości wykonanej usługi. Sprzęt można przynieść samemu lub za pośrednictwem kuriera. Technik rozpoczyna diagnozę, ściągając obudowę z maszyny i włączając ją. W ten sposób jest w stanie określić gdzie znajduje się źródło awarii lub które elementy potrzebują czyszczenia. Na podstawie obserwacji jest przygotowywany kosztorys i jeśli serwis uzyska pozwolenie klienta na daną kwotę, zaczyna pracę. Końcowym etapem jest sprawdzenie ekspresu poprzez przeprowadzenie testu technicznego. Jeśli maszyna przejdzie go pozytywnie, technik ma pewność, że będzie sprawnie działać i udostępnia ją do odbioru dla klientów. 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ekspresów do kawy https://ekspresowy-serwis.pl