Profesjonalna wulkanizacja taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe można spotkać w wielu gałęziach przemysłu. Jednak by zapewnić efektywną pracę, wymagana jest częsta konserwacja oraz wulkanizacja taśm przenośnikowych.

Czym są taśmy przenośnikowe?

Korzystanie z taśm przenośnikowych jest bardzo popularne w transporcie materiałów granulowanych i sypkich, załadunku i rozładunku pojazdów, w górnictwie, przemyśle chemicznym i tworzyw sztucznych, a także w kopalniach surowców mineralnych.

Najpopularniejsze typy taśm przenośnikowych to taśmy przenośnikowe z rdzeniem z tkaniny poliamidowo-poliestrowej, z rdzeniem z tkaniny poliestrowej, z rdzeniem z linkami stalowymi oraz taśmy przenośnikowe odporne na kontakt z olejami i tłuszczami.

Wulkanizacja taśm przenośnikowych

Pierwszym krokiem w kierunku wulkanizacji taśm przenośnikowych jest oczyszczenie taśm. Kolejny etap polega na usuwaniu uszkodzonych obrzeży taśmy.

W zależności od stanu taśm przenośnikowych konieczne może okazać się zabezpieczanie odstających obrzeży czy klejenie dziur i pęknięć. Więcej o zakresie wulkanizacji taśm przenośnikowych znajdziesz na stronie https://www.rubbelt.pl/.

Naprawa taśm przenośnikowych

Taśmy podczas pracy są poddawane różnym czynnikom mechanicznym. Przy jakiejkolwiek usterce taśm przenośnikowych warto wezwać na pomoc specjalistów, gdyż w wielu przypadkach naprawa taśmy przenośnikowej jest o wiele mniej kosztowna.

Najczęstszym powodem naprawy taśm jest uzupełnienie ubytków w strukturze pasa oraz progowanie taśm przenośnikowych. Warto pamiętać, że wulkanizacja taśm przenośnikowych to bardzo dobry sposób na dłuższe, bezawaryjne korzystanie z taśmy, jednak gdy zdarzy się usterka, warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Łączenie taśm przenośnikowych

W przypadku taśm przenośnikowych tkaninowo-gumowych (czyli najczęściej z rdzeniem poliamidowo-poliestrowym) można łączyć zarówno w sposób mechaniczny, jak i metodami opartymi na kleju. Z kolei połączenia na kleju dzielą się na łączenia wulkanizowane (na gorąco) oraz łączenia schodkowe (na zimno). Wśród łączeń na gorąco możemy wyróżnić łączenia palczaste oraz schodkowe.

Dodatkowo metody oparte na kleju sprawiają, że taśma przenośnikowa zachowuje ciągłość struktury, a to wpływa na bębny i krążniki przenośnika.

Klejenie taśm przenośnikowych

W zakładach produkcyjnych, przemyśle górniczym czy też na wysypiskach śmierci najczęściej stosuje się połączenia mechaniczne z metodą klejenia za pomocą polimerowego kleju jednoskładnikowego.