Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, niezależnie od tego, czy jest to dom, czy lokal użytkowy. Chroni nas przed warunkami atmosferycznymi, a także pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w budynku. Dobrze wykonany dach ma wpływ na całą przestrzeń wokół i ogólny wygląd domu. Idealny materiał na pokrycie dachu powinien być uniwersalny, trwały i estetyczny. Pokrycia dachowe powinny przede wszystkim chronić dom przed dostępem wilgoci, być odporne na uszkodzenia mechaniczne i zdolne do przetrwania i utrzymania swojej struktury w niskich temperaturach.

Ważną kwestią jest również to, aby ich montaż nie był skomplikowany. Jednym z takich produktów są gonty bitumiczne. Wykonane są one z materiałów organicznych (z dodatkiem włókna szklanego lub włókien szklanych) lub włóknistych w postaci prostokątnych wiórów i pokryte z jednej strony lepikiem asfaltowym, a z drugiej granulatem mineralnym. Gonty asfaltowe mogą być laminowane lub trójwarstwowe. W przypadku wyboru gontów laminowanych mamy większe możliwości kolorystyczne, ale można je stosować tylko jako warstwę końcową przy układaniu nowego dachu lub przy pracach remontowych.

Gont bitumiczny – czym jest?

Gonty bitumiczne są jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Można je znaleźć zarówno na dachach budynków nowoczesnych i zabytkowych, jak i na nowo budowanych domach. Popularność tych produktów wynika z ich wielu zalet. Swoją sławę zawdzięczają łatwości montażu, atrakcyjnemu wyglądowi oraz temu, że mają niską cenę. Są one używane od ponad wieku i pozostają popularne, ponieważ dobrze sprawdzają się w większości warunków klimatycznych, są stosunkowo łatwe w montażu i dostępne w różnych kolorach, fakturach i różnych kształtach.

Gonty bitumiczne są produkowane z organicznego filcu lub włókna szklanego. Materiał filcowy składa się z produktów papierowych pochodzących z recyklingu, które nasyca się asfaltem, aby uczynić je wodoodpornymi. Gonty z włókna szklanego zawierają w swoim rdzeniu tkaną matę z włókna szklanego, na którą po obu stronach nakłada się asfalt. Materiały nieorganiczne, takie jak granulki ceramiczne, są wtopione w powłokę asfaltową, aby zapewnić dodatkową ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym i dodać gontowi koloru.

Gont bitumiczny zalety

Gonty bitumiczne wykonane są z laminowanego włókna szklanego lub maty organicznej, która jest impregnowana asfaltem i pokryta granulatem. Posiadają doskonałe właściwości takie jak trwałość i nowoczesny design, który pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu architektonicznego.

Zalety gontów bitumicznych to:

  • trwałość – mogą wytrzymać nawet do 40 lat
  • wysoka odporność na warunki atmosferyczne
  • łatwość montażu
  • przystępna cena

Gonty asfaltowe charakteryzują się również wysokimi walorami estetycznymi. Dostępne są w wielu kolorach, które można ze sobą łączyć.

Gont bitumiczny – montaż

Montaż gontów bitumicznych nie jest skomplikowany i nie wymaga wielu umiejętności – dlatego cieszą się one tak dużą popularnością wśród dekarzy. Można je ułożyć w krótkim czasie, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na kosztach montażu.

W dużym skrócie gont bitumiczny montuje się w następujący sposób:

Na początek oczywiście należy wybrać materiał – odpowiedni styl gontów, kształt i kolor. Jeśli to konieczne trzeba usunąć stare pokrycie dachowe, jeśli nie – niezbędne jest oczyszczenie dachu z zanieczyszczeń nagromadzonych przez lata. Następnie instaluje się kołnierz krawędzi okapnika na obwodzie dachu, a po tym osłonę przeciwoblodzeniową wzdłuż okapu. Na konstrukcję układa się podłoże, które zwykle wykonane jest z płyt OSB. Kolejnym krokiem jest montaż ochrony dachu, czyli papy. Cała powierzchnia dachu powinna być nią pokryta. Na papę układamy startową warstwę gontów, później pierwszą i kolejne. Gonty bitumiczne przytwierdza się do podłoża, a służą do tego specjalne ocynkowane gwoździe. Zapewnia to ochronę przed późniejszym rdzewieniem dachu. Po ułożeniu i przytwierdzeniu wszystkich warstw na szczycie dachu montuje się gonty kalenicowe wzdłuż linii kalenicy.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/