Od pewnego czasu popularność zyskała praca za granicą w zawodzie opiekuna osoby starszej. Głównym zadaniem opiekunki seniora jest opieka nad osobą starszą w zakresie czynności pielęgnacyjnych, codziennych czynnościach, udzielania pierwszej pomocy oraz zaspokajania innych potrzeb osoby starszej. To trudny ale satysfakcjonujący zawód – opiekun przyczynia się do poprawy warunków życia osoby starszej i staje się jej towarzyszem, którego tak często brakuje w trudach życia codziennego.
Opiekun osób starszych – od czego zależy wysokość wynagrodzenia?
Podczas poszukiwania pracy w charakterze opiekuna jednym z najważniejszych elementów jest wynagrodzenie. Warto pamiętać, że opiekunowie są poszukiwani na całym świecie, a wynagrodzenie za ich pracę jest zazwyczaj znacznie wyższe niż średnia krajowa.
Stawki za zlecenia są różne i zależą od wielu czynników. Należy pamiętać, że opiekunowie mają największy wpływ na to, ile zarobią. Największe szanse na uzyskanie najwyższych zarobków mają opiekunowie z pewnym doświadczeniem, tj.:
- dobra znajomość języka – w wielu przypadkach wymagana jest komunikatywna znajomość języka;
- dodatkowe umiejętności – wszelkie ukończone kursy, które mogą być przydatne w pracy opiekuna osoby starszej (np. kurs masażu, prawo jazdy);
- duże doświadczenie w zawodzie – osoby, które już wcześniej pracowały jako opiekunowie osób starszych, które posiadają referencję po zakończonych zleceniach.
Dlaczego warto współpracować z agencją opiekunek osób starszych w Niemczech?
Warto pamiętać, że praca w charakterze opiekuna osób starszych podejmowana przez agencję jest gwarancją przestrzegania zawartych w umowie ustaleń. Niestety wiele osób poszukując pracy, podejmuje się zleceń opieki nad seniorami bez podpisania jakiejkolwiek umowy, co powoduje wiele nieprzyjemności (np. brak wypłat, wymagania przekraczające wykonywanie ustalonych obowiązków opiekunki). Współpracując z agencją mamy pewność, że wszystko organizowane jest w sposób legalny i zawsze możemy powoływać się na podpisane umowy, w razie potrzeby dochodzenia swoich praw. Agencja zajmuje się także wszystkimi formalnymi aspektami wyjazdu do pracy za granicą – np. ubezpieczenie, rozliczenie podatków, wsparcie koordynatora, zapewnienie legalnego wyjazdu i wszelkie inne udogodnienia.
Opiekun osoby starszej – wyzwania zawodu opiekuna osób starszych
Zawód opiekuna osób starszych jest bardzo satysfakcjonującą pracą, ale wymaga również wiele pracy i zaangażowania. Jeśli chcemy starać się o pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czy posiadamy kwalifikacje, które pozwolą nam wykonywać tę pracę, a następnie wybrać taki rodzaj zatrudnienia, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Najważniejsze jest to, że warto zadbać o wszystko z wyprzedzeniem, ponieważ praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech może być bardzo wymagająca.
Zajmowanie się potrzebami fizycznymi podopiecznego, udzielanie pierwszej pomocy, opieka całodobowa – niektóre trudne zadania w zawodzie opiekuna osoby starszej
Z wiekiem ciało nie funkcjonuje już tak, jak kiedyś – dotyczy to wszystkich problemów, od nietrzymania moczu po demencję – i prawdopodobnie spotkamy się z wieloma sytuacjami, które sprawią, że poczujemy się niekomfortowo.
Jako pracownik opieki nad osobami starszymi możemy zostać poproszeni o pomoc w kąpieli lub skorzystaniu z toalety – obie te czynności są niezwykle osobiste i większość ludzi nie życzy sobie, by wykonywali je obcy (lub nawet bliscy). Niestety, często niepełnosprawności osób starszych nie pozwalają im na wykonywanie tych czynności w pojedynkę. Osoby starsze cierpią z powodu utraty samodzielności życiowej i często ciężko im zaakceptować fakt, iż potrzebują opieki w tym zakresie.
Może się również zdarzyć, że będzie trzeba pomóc komuś w chodzeniu lub spożywaniu posiłków. Jeśli mamy lęk lub obawy przed czynnościami cielesnymi, to może okazać się to niesamowicie trudnym zadaniem.
Radzenie sobie ze starzeniem się i śmiercią – opiekun osoby starszej jako wsparcie w trudnych chwilach
Nie wszyscy są przygotowani do radzenia sobie z nieuniknionymi skutkami starzenia się. Pracownicy opieki nad osobami starszymi często muszą pomagać ludziom, którzy zaprzeczają, że ich stan się pogarsza, albo tym, którzy cierpią z powodu bólu, depresji lub są po prostu źli z powodu tego, co ich spotkało.
Nierzadko osoby starsze próbują ukrywać swoje problemy zdrowotne przed członkami rodziny (a nawet przed sobą), a specjaliści ds. opieki nad osobami starszymi często mają trudności z uzyskaniem prawidłowej oceny stanu zdrowia tych osób.
Bycie opiekunką osób starszych może oznaczać konieczność radzenia sobie ze śmiercią podopiecznego, a także pomagania członkom rodziny w przeżywaniu żałoby, dlatego bardzo mile widziane i przydatne jest posiadanie wiedzy z zakresu psychologii.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą pracę na terenie Niemiec w zakresie usług opiekuńczych nad osobami starszymi https://sensiscare.com/