olej

Przepracowany olej to odpad zaliczany do niebezpiecznych jest to olej silnikowy, używany w maszynach przemysłowych, przekładniowy lub inny, który utracił swoje pierwotne właściwości ze względu na zużycie, niewłaściwe magazynowanie lub upływ czasu. Po zmianie owych właściwości olej nie nadaje się dłużej do wykorzystania w swojej pierwotnej roli, do której s=został przystosowany w procesie produkcyjnym. Co więcej, jest potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska i ludzi.

Olej przepracowany zagraża w sposób potencjalny lub realny środowisku naturalnemu oraz żyjącym w nim ludziom i zwierzętom. Może zawierać w sowim składzie bardzo szkodliwe toksyczne substancje, które po przeniknięciu do warstw gleby mogłyby doprowadzić do skażenia wód gruntowych. Nie można zatem pod żadnym pozorem wylewać oleju przepracowanego na ziemię. Zabronione jest również wylewanie go do studzienek kanalizacyjnych, odpływów i tym podobne. Co zatem zrobić z odpadem? Należy pozbyć się go w sposób określony przepisami prawa.

Olej przepracowany, jako odpad niebezpieczny, jest substancją, z którą należy postępować w sposób regulowany przepisami. Ustawa o gospodarowaniu tego rodzaju odpadami określa sposób ich składowania, transportowania, a także utylizowania.

Przez utylizacje oleju przepracowanego rozumiemy jego przystosowanie do dalszego wykorzystania poprzez regenerację. Nie jest to, jak potocznie rozumiemy, pozbycie się odpadu. Użycie go po wcześniejszym oczyszczeniu i nadaniu pożądanych właściwości sprawia, że nie doprowadzamy do powstania odpadu i olej nadal jest wykorzystywany, nie zagrażając przy tym środowisku.

Utożsamiane potocznie z utylizacją pozbycie się odpadu olejowego w rzeczywistości równa się jego unieszkodliwieniu. Przepracowany olej, który nie nadje się ze względu na swoje właściwości dalszego wykorzystania po regeneracji, jest poddawany właśnie procesowi unieszkodliwienia.

Olej przepracowany – skup, transport, utylizacja

W jaki sposób przekazać olej do regeneracji bądź unieszkodliwienia? Należy w tym celu oddać go jednostce wyspecjalizowanej w gospodarowaniu odpadami posiadającej niezbędne zezwolenia. Zakłady przemysłowe czy warsztaty samochodowe generują w dużych ilościach olej przepracowany. Skup odpadów niebezpiecznych jest w przypadku takich podmiotów najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy podpisać umowę z firmą oferującą odbiór odpadów olejowych, transport i przekazanie do utylizacji. Skup odpadów olejowych jest realizowany przez wyspecjalizowane firmy, które dostarczają odpowiednie zbiorniki i posiadają pojazdy przystosowane do transportowania odpadu.