Odpowiednio zaaranżowany kącik wypoczynkowy pozwoli Ci zrelaksować się po ciężkim dniu, umili spotkania towarzyskie i uprzyjemni czas spędzony z rodziną. Jednocześnie będzie cieszyć oko i napawać dumą właścicieli. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak urządzić taki kącik w małym salonie i jak go doświetlić, stosując m.in. lampy stojące.

Zaaranżowanie efektownej i funkcjonalnej strefy wypoczynkowej w małym salonie w bloku z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba zmieścić wszystkie, niezbędne meble, sprzęty i dodatki, jednocześnie unikając efektu przytłoczenia czy zagracenia przestrzeni. Pomożemy Ci w tym wyzwaniu!

W jakie elementy wyposażyć mały kącik wypoczynkowy?

Dobierając wyposażenie, kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”. Zastanów się, czego rzeczywiście potrzebujesz w tym miejscu. Pomyśl, w jaki sposób najczęściej odpoczywasz: czytając książki, oglądając seriale, dziergając na drutach, bawiąc się z dziećmi, a może rozmawiając przez długie godziny z przyjaciółmi? Dobór wyposażenia będzie zależeć od Twoich upodobań i dostępnego miejsca. Meble i dodatki, które powinny Ci się przydać, to m.in.:

  • kompaktowa sofa oraz/lub komfortowy fotel wypoczynkowy,
  • stolik kawowy, szafeczka z szufladą albo mały regał,
  • lampa stojąca podłogowa lub stołowa, emitująca światło o barwie neutralnej lub lekko ciepłej,
  • padające z góry, delikatne światło rozproszone (dodatkowo, ponieważ samo wyraziste światło punktowe po zmroku byłoby mocno niekomfortowe i obciążające wzrok),
  • pojedyncze dekoracje budujące klimat, np. duża roślina doniczkowa,
  • miękki dywan pod stopami.

Jaką lampę stojącą wybrać do kącika wypoczynkowego?

Lampy stojące rewelacyjnie sprawdzają się w kącikach wypoczynkowych – także w tych w rozmiarach XS. Jednak nie wszystkie… Zbyt masywne i zdobne konstrukcje mogą zagracić i przytłoczyć przestrzeń. Dlatego mając do dyspozycji dosłownie kilka metrów kwadratowych, postaw na oświetlenie podłogowe o smukłej, prostej konstrukcji zamiast np. na rozłożystą lampę stojącą trój nóg. Dobrze odnajdą się tutaj lampy stojące podłogowe utrzymane w stylistyce loftowej, minimalistycznej, nowoczesnej i skandynawskiej, czyli z wąską nogą i klasycznym abażurem albo z odsłoniętą żarówką.

Jeżeli lampa stojąca ma służyć do czytania, powinna posiadać ruchomy klosz oraz/lub ramiona, żeby móc skierować światło na kartki książki. W roli oświetlenia czysto dekoracyjnego – budującego klimat, masz większą swobodę wyboru. Jeśli wiesz, że lampa będzie świeciła przez co najmniej kilka godzin na dobę, rozważ zakup energooszczędnego modelu z wbudowanym LEDem.

Gdzie ustawić lampę stojącą w kąciku wypoczynkowym?

Lampa stojąca w kąciku wypoczynkowym powinna roztaczać blask bez oślepiania osób siedzących na sofie czy fotelu. Dlatego z reguły ustawia się ją z boku mebla wypoczynkowego – tuż za jego oparciem. Jeżeli ma ona służyć do czytania, pisania lub szycia, zadbaj o to, żeby odległość między kloszem (źródłem światła) a trzymanym w dłoni przedmiotem wynosiła około 30-40 cm.