czytanie

Redukcja stresu, efektywniejsza nauka języka i myślenia, rozwój inteligencji emocjonalnej…to zapewne znane już korzyści z czytania. Ale okazuje się, że przynosi ono o wiele więcej profitów. Ma na przykład wiele wspólnego z innowacyjnością. Wg  Europejskiej Tablicy Wyników Innowacyjności – Szwecja jest liderem innowacji w UE. Za nią kolejno są Finlandia, Dania i Holandia. Co łączy wszystkie te kraje? Czytanie. W tych państwach czyta się najwięcej. Tylko co zrobić, żeby nasze dzieci więcej czytały?

Gadżety na back to school

Już za kilka dni dla wielu rodzin – zwłaszcza rodziców oraz ich dzieci rozpocznie się czas powolnego powrotu do rzeczywistości i powrotu małoletnich do szkoły.

To jeden z tych okresów w kalendarzu, który dla wielu ludzi – co tu dużo mówić – bywa wymagający i pełen wyzwań. Nie tylko dlatego, że łączy się z wydatkami, które ponoszą

w związku z wyprawką szkolną – zakupem książek, akcesoriów czy ubrań, ale też przygotowaniem się do nowego harmonogramu dnia.

Co warto kupić w ramach wyprawki ucznia, żeby w roku szkolnym nauka była nie tylko łatwiejsza, ale też przyjemna i bardziej efektywna?

Dzieci, które czytają…mają łatwiej

Coraz więcej dzieci ma problemy z nauką, pamięcią i koncentracją. Pomimo prawidłowego rozwoju, trudno im się skupić i skoncentrować swoją uwagę na zadaniach. Gorzej zapamiętują informacje i przyswajają nową wiedzę. Wielu rodziców musi w tej sytuacji przeznaczyć swój czas na pomoc w odrabianiu lekcji lub zaangażować korepetytora.

Okazuje się, że te problemy możemy zminimalizować, a najlepiej im zapobiegać jeszcze na wcześniejszym etapie rozwoju dziecka. Jednym ze sposobów jest codzienne czytanie dziecku – kiedy jeszcze samo nie potrafi lub pozytywne motywowanie do samodzielnej lektury, kiedy już ma już niezbędne do tego kompetencje.

Regularne czytanie wpływa na kondycję komórek mózgowych – poprawia się pamięć i koncentracja.

inkBOOK do szkoły

Coraz więcej rodziców, zwłaszcza tych świadomych już problemu – decyduje, żeby w wyprawce szkolnej znalazł się także czytnik ebooków, który będzie służył także do nauki. Urządzenie pozwala na nieograniczony dostęp do wielu e-książek – zarówno tych czytanych dla przyjemności, jak i lektur szkolnych.

– Można powiedzieć, że czytnik e-booków jest bardziej praktyczną i nowocześniejszą formą korzystania z literatury. Pozwala on w pełni korzystać z możliwości i niesamowitej łatwości dostępu do literatury jaką dają e-booki, zachowując przy tym niemal wszystkie zalety tradycyjnego druku. Dzięki temu czytelnicy w każdym wieku nawet od najmłodszych lat, mogą łatwiej poszerzać swoje zainteresowania, kształtować gusta czytelnicze i odkrywać czytanie jako przyjemność, a nie obowiązek – mówi Paweł Horbaczewski, prezes i założyciel firmy inkBOOK Europe, producenta polskich e-czytników inkBOOK.

Wybierając czytnik androidowy – np. marki inkBOOK, jego użytkownicy mogą w wygodny sposób korzystać z wielu popularnych usług abonamentowych oraz aplikacji, co im daje znacznie większe możliwości. Dostęp do e-booków oferuje m.in. Legimi, Empik Go, Woblink, Publio i wiele innych aplikacji. Zaletą korzystania z e-czytników jest także fakt, że zdecydowanie łatwiej jest skupić się na lekturze.

Im wcześniej, tym lepiej

Na etapie wczesnoszkolnym, a nawet wcześniej dla dzieci atrakcyjne jest już samo intonowanie tekstów czytanych – które stymuluje różne obszary mózgu dziecka. Z czasem przybywa coraz więcej korzyści ze wspólnego czytania.

Dzieci, które czytają lub słuchają czytania wykazują większą stabilność emocjonalną, lepiej nazywają swoje stany emocjonalne i uczucia, rozumieją siebie, ale też swoje otoczenie przez co są mniej agresywne.

Czytanie to jeden ze sposobów na zwiększenie doświadczeń językowych u dziecka, im więcej słownictwa tym większa sprawność językowa i komunikacyjna, a więc większe umiejętności werbalizowania swoich potrzeb, uczuć i wyrażania siebie. To również obniża stres i usprawnia komunikację z otoczeniem.

Czytanie na tablecie – nie(dobry) pomysł?

Oprócz samego czytania, ważne jest także w jaki sposób to czytanie przebiega i w jakich warunkach. Obecnie dzieci i młodzież są bardzo zaangażowane w cyberświat, który może być szansą, ale bywa coraz większym zagrożeniem.

Istnieją już pewne doniesienia ze świata nauki, które jasno pokazują, że długie godziny spędzone przed komputerem, tabletem czy smartfonem wpływają na dzieci niekorzystnie – powodując w ich mózgach zmiany, które z kolei spowalniają ich pracę.

Wszystkie te zmiany niekorzystnie wpływają na funkcje poznawcze u dzieci. Okazuje się, że częste korzystanie ze smartfonów i tabletów wpływa na zmiany w mózgu – dzieci te mają znacznie mniej tzw. substancji białej, która oplata mózg, a która jest odpowiedzialna za szybsze transportowanie informacji wewnątrz mózgu. Prowadzi to w konsekwencji do zaburzeń w obszarze przyswajania wiedzy i rozwoju umiejętności językowych, mówienia i czytania.

Dobra alternatywa dla cyberświata

Rozwiązaniem tego problemu, a jednocześnie sposobem na zachęcenie dzieci do czytania jako nowej formy rozrywki może być podsunięcie im nowocześniejszej formy książek – ebooków oraz e-czytników, które pozwalają czytać bez rozpraszaczy.

– Czytając na e-czytniku unikamy wszystkich czynników rozpraszających związanych z współczesnymi mediami. Każda chwila spędzona z czytnikiem e-booków to odpoczynek od powiadomień, komunikatorów, mediów społecznościowych, wideo i gier jakie dominują na smartfonach i tabletach – dodaje założyciel firmy inkBOOK Europe.

Ponadto czytnik ebooków z pasywnym ekranem pozwala na zdrowe dla oczu czytanie, które może odbywać się bez nadzoru rodzica.

Producenci e-czytników – w tym polski inkBOOK Europe podkreśla, że wyposażony w specjalny typ ekranu e-czytnik, w przeciwieństwie do tabletów, komputerów czy telefonów nie emituje szkodliwego światła prosto w oczy, a ponadto przez ludzkie oko jest odbierany podobnie jak kartka papieru.

Podobnie jest z dostępem do sporej liczby lektur szkolnych, których teraz nie trzeba kupować – wystarczy skorzystać z zainstalowanej na inkBOOK Calypso Plus aplikacji FreeBooks, która pozwala na darmowe ich czytanie.

Więcej informacji o e-czytnikach marki inkBOOK na stronie producenta:
https://inkbook.pl/ oraz w zakładce https://inkbook.pl/czytnikiebookow