Materace piankowe od wielu lat stanowią jeden z podstawowych wyborów osób, którym zależy na bezpiecznym i efektywnym śnie. Szeroki wybór produktów pod względem parametrów technicznych i dodatkowych właściwości sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak zbudowane są materace piankowe. W tym artykule poznasz ich podstawowe warstwy oraz materiały stosowane przy produkcji.
Czym są materace piankowe?
Jak sama nazwa wskazuje, materac piankowy wykonywany jest z tworzywa sztucznego. Musi ono spełniać najwyższe standardy w zakresie jakości wykonania oraz bezpieczeństwa użytkowania. Standardowo modele te składają się z kilku podstawowych warstw. Poszczególne warstwy mogą różnić się właściwościami. Wszystko zależy od tego, jakie materiały zostały wykorzystywane do produkcji materaca. W dalszej części tekstu wymienimy kilka podstawowych warstw wraz z ich krótką charakterystyką.
Na rynku dostępne są modele jednostronne i dwustronne. Szeroki wybór w zakresie rozmiarów, twardości, wytrzymałości i innych parametrów sprawia, że obecnie materace piankowe mogą być wykorzystywane niemal przez wszystkich użytkowników. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie charakterystyki modelu do swoich potrzeb oraz użytkowanie materaca zgodnie z jego przeznaczeniem i wskazówkami producenta.
Podstawowe warstwy w konstrukcji materaca piankowego
Materace piankowe składają się z kilku warstw, gdzie każda z nich spełnia nieco inne zadanie. Poszczególne warstwy powstają z innego materiału, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają, tworząc funkcjonalny produkt. Należą do nich:
- warstwa wierzchnia;
- warstwa nośna;
- warstwa termoplastyczna;
- warstwa przeciwalergiczna (np. z włókien kokosowych lub lateksu).
Modele materaców różnią się nie tylko liczbą zastosowanych w nich warstw, ale również materiałami, które użyto do ich produkcji. Przed zakupem koniecznie dokładnie zapoznaj się z ich specyfikacją techniczną. Szeroki wybór wysokiej jakości materaców piankowych znajdziesz w sklepie Sembella pod linkiem https://sembella.pl/pl_PL/kategoria/materace-piankowe.
Pianki stosowane w produkcji materaców
Poniżej wskazano na kilka rodzajów pianek, które wykorzystuje się w produkcji.
Pianki poliuretanowe
Pianki poliuretanowe stosowane są przede wszystkim jako podstawowy wkład. Jest to związane z tym, że gwarantują dobrą cyrkulację powietrza oraz są odporne na odkształcenia. Do tego charakteryzują się niską wagą, co znacząco ułatwia transport. Na rynku dostępne są modele o różnej gęstości – czynniku, który wpływa bezpośrednio na twardość materaca.
Pianki wysokoelastyczne
Ten rodzaj pianek wykorzystywany jest przy produkcji różnych warstw materaców piankowych. Jak sama nazwa wskazuje, tworzywo te jest bardzo elastyczne. Dzięki temu doskonale dopasowuje się do ciała użytkownika i zapewnia mu dobre podparcie dla kręgosłupa oraz mięśni. Pianki wysokoelastyczne różnią się właściwościami, jednak co do zasady są bezpiecznym i sprawdzonym wyborem. Z nich również powstają główne wkłady.
Pianki termoelastyczne
Pianki termoelastyczne reagują nie tylko na ciężar ciała użytkownika, ale również na ciepłotę jego ciała. Należą do nowoczesnych materiałów. Są również odpowiednio droższe od wcześniej wspomnianych rozwiązań. Z tego typu pianek powstaje warstwa komfort. Jeżeli na zakup materaca możesz przeznaczyć nieco większy budżet, to wybór modelu z pianki termoelastycznej będzie strzałem w dziesiątkę.