XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników zbliżają się wielkimi krokami

Przed nami kolejny rok, kiedy organizowane są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. W tej edycji organizatorzy przygotowali jeszcze więcej atrakcji, pozytywnej energii, nowych partnerów i konkurencji.

Jeszcze nie opadł kurz po ostatnich X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, a już zbliża się ich kolejna edycja. To nowe atrakcje, gorące emocje, energia, zaufani i debiutujący partnerzy, a także nowe konkurencje. Z roku na rok Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników biją rekordy popularności. Ubiegłoroczne eliminacje zgromadziły rekordową liczbę 1640 drużyn z całej Polski, a finaliści spotkali się w dniach 22-23 października 2021 r. na targach Poznań Game Arena.

„Przebieg X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, udało nam się zorganizować finały nie online, tak jak to było w 2020 r., ale na żywo, na Poznań Game Arena. Spotkanie z uczestnikami i partnerami OMM utwierdziło nas w przekonaniu, że warto kontynuować nasze działania. Dlatego w tym roku wracamy ze zdwojoną siłą i nowościami, o których będziemy na bieżąco informować. Dla uczestników oraz szkół przygotujemy szkolenia oraz cenne nagrody. Dla najbardziej aktywnych szkół zapewnimy wyposażenie ich warsztatów” – mówi Adrian Dekowski, Prezes V8 Team, organizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

„Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to spektakularne i wartościowe przedsięwzięcie, dlatego co roku z radością włączamy się w ich organizację. Z przyjemnością obserwujemy zmagania młodych i zawodowych mechaników, ich zaangażowanie i motywację do zdobywania wiedzy i gościmy ich w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich” – mówi dyrektor Grupy MTP Dariusz Wawrzyniak.

W tym roku uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników będą walczyć o podium w sześciu kategoriach:

 • Młody Mechanik
 • Mechanik Zawodowy
 • Elektromobilni
 • Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
 • Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
 • Młody Mechanik Motocyklowy – ta kategoria pojawia się w 2022 r. po raz pierwszy

„Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to również element walidacji nabytych oraz nowych kompetencji i umiejętności. Wpływamy na pobudzenie procesu „uczenia się” poprzez wsparcie edukacji rynkowej, procesem samokształcenia młodych uczestników. W naszym działaniu, bardzo ważnym ogniwem są opiekunowie zespołów. To ich wsparcie merytoryczne wiedzą i doświadczeniem pomaga dopełnić proces „uczenia się” – zrozumieniem materiału opracowanego przez produkt menadżerów i trenerów wiodących marek. Akademia Młodego Mechanika jest drogowskazem dla młodych i poprzez symbiozę oczekiwań pracodawców i chęć zdobywania wiedzy młodych mechaników pozwala na rozwój kompetencji w obszarze nowoczesnych technologii rynku zawodowców”- wyjaśnia Przemysław Müller, COO V8 Team.

Mechanik jak lekarz pierwszego kontaktu

Główny akcent XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników to aktywne przyjęcie do serwisu. Zarówno młodzi, jak i zawodowi mechanicy, zdobędą wiedzę niezbędną do profesjonalnej obsługi klienta. Organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników stawiają sobie za cel przekonanie mechaników samochodowych do wykonywania pewnego stałego zakresu czynności przy okazji drobnych prac serwisowych takich jak np. wymiana oleju, filtrów czy opon.

„Chodzi o wyrobienie w młodych i zawodowych mechanikach nawyku kontroli kilku podstawowych elementów technicznych, mających wpływ na bezpieczeństwo kierowcy. Przy okazji wymiany opon można także skontrolować np. zawieszenie, stan akumulatora, klocków i tarcz hamulcowych czy też stan płynów eksploatacyjnych” – wyjaśnia Sebastian Śliwka, który od wielu lat uczestniczy w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników w kategorii Mechanik Zawodowy. Po takiej kontroli klient powinien otrzymać listę usterek, które należy usunąć, a także termin kolejnej wizyty w warsztacie samochodowym.

„Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla klienta, jak i samego warsztatu. Właściciel pojazdu otrzymuje informację o usterkach wymagających naprawy, a mechanik zyskuje na jego kolejnej wizycie, podczas której wykonuje naprawę. W warsztacie, w którym pracuję stosujemy np. tzw. mały przegląd zimowy. Nie koncentrujemy się tylko na awarii, z którą się zgłosił do nas klient, ale sprawdzamy również kilka podstawowych elementów, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy zimą” – dodaje Sebastian Śliwka.

W jego ocenie Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to jedyny niezależny konkurs dla mechaników w Polsce, w którym może wziąć udział każdy, bez względu na to, czy pracuje w warsztacie niezależnym, czy ASO i w jakiej sieci dystrybucji zaopatruje się w części zamienne.

„Atmosfera, jaka panuje podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest nie do przecenienia. Życzliwość i otwartość organizatorów, a także wiedza, jaką można zdobyć sprawia, że jest to wydarzenie, w którym trzeba uczestniczyć” – podsumowuje Sebastian Śliwka.

„Na każdego, kto chce uczestniczyć w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, czeka tu ogromna dawka wiedzy praktycznej. Stawiamy na młodych, ale nie zapominamy o zawodowych mechanikach. Ten zawód wymaga ciągłego kształcenia, a my dajemy taką możliwość wszystkim, dla których motoryzacja i pęd do wiedzy są pasją. Młodych mechaników będą dopingować Ambasadorzy Młodości – Karol Duda, który w tym roku jest takę ambasadorem „Akcji Filtracja” oraz „Poczciwy Krzychu” (Kamil Chwastek)” – mówi Grzegorz Duda, współtwórca i ambasador Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i Akademii Młodego Mechanika, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.

Łączymy pokolenia, stawiamy na młodych

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to od lat miejsce spotkań przyszłych mechaników, ich nauczycieli, zawodowych mechaników i przedstawicieli partnerów wydarzenia, to czas wymiany doświadczeń i praktycznej edukacji. Wydarzenie ma już swoich wychowanków, którzy jeszcze niedawno uczestniczyli w konkurencjach dla uczniów szkół samochodowych – teraz, już jako zawodowi mechanicy, co roku walczą o zwycięstwo ze swoimi starszymi kolegami. Doświadczenia, jakie zdobywali na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, procentują w ich życiu zawodowym.

„Jeszcze jako uczeń z przyjemnością i wielką radością brałem udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. Teraz jako student, startuję w kategorii Mechanik Zawodowy. Z perspektywy ucznia mogę powiedzieć, że bardzo dużo się nauczyłem. Niezwykle cenne są rozmowy z przedstawicielami firm, które przygotowują konkurencje. Można ich dopytać o szczegóły, rozwiać swoje wątpliwości. Obecnie wiadomości, jakie zdobyłem na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, wykorzystuję na studiach” – mówi Karol Szczygielski, wielokrotny uczestnik Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, który w 2021 r. zajął 3. miejsce w kategorii Mechanik Zawodowy.

Nie bez znaczenia są kontakty zawodowe, jakie można nawiązać podczas udziału w Mistrzostwach, a także postrzeganie ich uczestników przez rynek pracy. „Już jako zawodowy mechanik wielokrotnie spotkałem się z bardzo pozytywnym odbiorem mojej osoby przez przyszłych pracodawców. Uczestnictwo w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników podnosi prestiż mojego CV i daje przewagę w sytuacji ubiegania się o pracę” – dodaje Karol Szczygielski.

Wartość edukacyjną Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników podkreślają także zawodowi mechanicy, którzy od lat biorą w nich udział. „Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to nowe kontakty zawodowe i możliwość wymiany doświadczeń z innymi mechanikami. Mistrzostwa motywują do zdobywania wiedzy i ciągłego dokształcania się, bo aby przejść półfinały i konkurencje praktyczne, trzeba się do nich wszechstronnie przygotować, często z zagadnień, w których nie specjalizujemy się na co dzień” – mówi mechanik zawodowy Paweł Smoliński.

W Partnerach siła

XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników wracają z pomocą swoich partnerów. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu wydarzenie z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Podczas przygotowań do eliminacji i w trakcie samych finałów uczestników OMM ponownie będzie wspierać marka PLATINUM ORLEN OIL. W ubiegłym roku dzięki akcji PLATINUM CARD zespół uczniowski w kategorii Młody Mechanik, który zdobył najlepszy wynik w testach wiedzy o środkach smarowych oraz płynach eksploatacyjnych, zyskał możliwość udziału w finałowej rozgrywce.

„Nasz udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników to przede wszystkim edukacja. Naszym celem jako polskiej spółki, jest wyposażenie zwłaszcza młodych mechaników w profesjonalną wiedzę dotyczącą odpowiedniego doboru środków smarowych i płynów eksploatacyjnych do danego modelu pojazdu. Na tych działaniach koncentrowaliśmy się w ubiegłym roku m.in. tworząc lekcje w ramach Akademii Młodego Mechanika. W tym roku chcemy nagrać kolejne materiały edukacyjne z użyciem najnowszej technologii, tak aby zarówno zaciekawić, jak i zaangażować odbiorcę. Planujemy również szkolenia w szkołach z udziałem naszych ekspertów, a na finały przygotowujemy specjalne konkurencje z pomocą Ambasadorów marki PLATINUM ORLEN OIL” – mówi Klaudyna Bujak Dyrektor Działu Sprzedaży Krajowej i Marketingu ORLEN OIL.

PLATINUM ORLEN OIL to także niezapomniane spotkania z Ambasadorami tej marki – Robertem Kubicą, Kubą Przygońskim oraz Bartoszem Zmarzlikiem.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników nie mogłyby się odbyć bez marki FILTRON. W ramach „Akcji Filtracja”, dzięki materiałom edukacyjnym zamieszczonym w Akademii Młodego Mechanika uczestnicy Mistrzostw zdobywają wiedzę, przygotowują się do eliminacji, sprawdzają wiadomości rozwiązując testy, a na najlepszych czeka wyjątkowa nagroda – „zielona karta” uprawniająca do udziału w finałach. Tak będzie także i w tym roku.

„Nasze doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że młodym mechanikom brakuje szczegółowej wiedzy na temat filtracji w motoryzacji. Co roku obserwujemy entuzjazm młodych ludzi podczas rozmów z naszymi ekspertami. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się materiały edukacyjne, które w różnej formie przygotowujemy przed każdą edycją Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników” – mówi Lidia Misiuna, Head of Marketing MANN+HUMMEL, właściciela marki FILTRON.

Podobne akcje zapewniające uczestnikom XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników edukację i udział w finałach dzięki „zielonej karcie” przygotowali także inni partnerzy wydarzenia. Młodzi i zawodowi mechanicy będą mieli do wyboru udział w:

 • „PLATINUM CARD” od marki PLATINUM ORLEN OIL
 • „Akcja Filtracja” od marki FILTRON
 • „Moje NEO Tools” od Grupy Topex
 • „Naładuj się Wiedzą” od marki VARTA
 • „Zielona Karta John Deere” od John Deere Polska
 • „BEZ NAPINKI Z BRIGGS&STRATTON” od firmy Chabin – dystrybutora Briggs&Stratton

„Tym razem Grupa Topex angażuje się w Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników z jeszcze większym rozmachem niż do tej pory. Wszystkie konkurencje praktyczne, które odbędą się podczas finałów Mistrzostw w Poznaniu, zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem narzędzi marki NEO Tools. Nasze doświadczenia z poprzednich edycji wydarzenia pokazują, że zarówno ze strony zawodowych, jak młodych mechaników, jest ogromne zainteresowanie kwestią wykorzystywania nowoczesnych narzędzi w codziennej pracy. Tym bardziej, że na rynku pojawia się wiele nowości” – mówi Jarek Kowalczyk, Manager Projektów Marketingowych Grupy Topex.

„Od lat współpracujemy z warsztatami samochodowymi. Zachęcamy mechaników do działań prewencyjnych i do sprawdzania stanu akumulatorów w pojazdach kierowców, dostarczamy narzędzia ułatwiające diagnostykę, montaż czy dobór odpowiedniego akumulatora do pojazdu. Cieszymy się, że nasi eksperci będą mogli podzielić się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników” – mówi Magdalena Broszkiewicz, Marketing Manager Clarios Poland, właściciela marki VARTA

„Mechanicy samochodowi powinni zdawać sobie sprawę, że bezpieczeństwo pracy w serwisie zapewnia nie tylko dostosowanie do wymaganych norm technicznych pomieszczeń i urządzeń warsztatowych, ale to także kwestia bezpieczeństwa pracy ludzi i wyposażenia ich w odpowiednie uprawnienia. W dobie upowszechniania się pojazdów hybrydowych i elektrycznych niezbędne jest posiadanie uprawnień do ich obsługi a także znajomość wytycznych obejmujących przygotowanie miejsca pracy, aby spełniało ono normy bezpieczeństwa i BHP” – wyjaśnia Marek Nytko TÜV SÜD Polska.

Cyfrowe łącza i komputery już rozgrzewają przed tegorocznymi XI Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników tacy giganci jak Dell Technologies, Google For Education, GoCloud.pl.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team,Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Partnerem strategicznym Mistrzostw jest PLATINUM ORLEN OIL. Partnerami Mistrzostw są: FILTRON, Grupa Topex, NEO Tools, GRAPHITE, VARTA, ZF Aftermarket, TRW, SACHS, febi bilstein, John Deere, TÜV SÜD Polska, BOŚ Bank, PRE Biel, Overcome, Google For Education, GoCloud.pl, Dell Technologies, RNEW, Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETiS, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Briggs&Stratton, Chabin, Grupa DBK, TEC 2000, 3MM Racing, Yamaha, Pit Bike, LOCO, LCO, Yanosik, Yanosik Warsztaty, Fortus Auto, Targi Techniki Motoryzacyjnej, Poznań Motor Show, Poznań Game Arena, Duda Garage, Duda Motorsport, Hydrogen Poland, PACTT, Politechnika Rzeszowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Patronem medialnym edukacyjnym wydarzenia jest Librus.

Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, są patronaty honorowe: Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, PARP, ARiMR, KRUS, KOWR, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodowych.

W poniedziałek 14 lutego 2022 r. o godz. 9:30 odbyła się konferencja prasowa (online), która oficjalnie rozpoczęła XI edycję Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

https://youtu.be/W9dzlUxVvL0

25 marca 2022 r. odbędą się półfinały do XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, gdzie połączymy się z całą Polską.

Finały odbędą się 7-10 kwietnia 2022 r. podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej i Poznań Motor Show – największych targów motoryzacyjnych w Polsce.

Szczegółowe oraz bieżące informacje dotyczące Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników będzie można znaleźć na stronie https://mistrzostwamechanikow.pl/ oraz na https://www.facebook.com/MistrzostwaMechanikow. Zapisy do Mistrzostw odbywają się poprzez Akademię Młodego Mechanika https://akademiamlodegomechanika.pl.

#WspieramyPolskieSzkoly #WspieramyPolskieWarsztaty #StawiamyNaMlodych #nieOgarniczajSię