Wczoraj zainaugurowano budowę farmy wiatrowej w Dębnicy Kaszubskiej.  Za kilka miesięcy farma będzie produkowała zieloną energię, która wystarczy by zasilić kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych.

Ta kolejna farma grupy Uriel w Polsce będzie składała się z 6 turbin o mocy 20,7 MW, a koszt jej budowy to ponad 100 mln złotych.

  • Właśnie wykonywany jest ostatni fundament pod turbinę wiatrową. Całość budowy łącznie z instalacją i uruchomieniem turbin chcemy zakończyć do marca 2022 roku. Wtedy nasza elektrownia zacznie dostarczać zielony, ekologiczny, bezemisyjny prąd do sieci – wyjaśnia Xavier Canals, członek zarządu spółki DK Farma Wiatrowa.

Realizowana inwestycja ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji krajowej i unijnej strategii zielonej energii.

  • Inwestycja w Dębnicy Kaszubskiej to kolejny krok w procesie wdrażania w Polsce zmiany mixu energetycznego, tak istotnego z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dostosowania się do dyrektyw Unii Europejskiej. To też element realizacji Zielonego Ładu oraz ogłoszonego właśnie programu Polski Ład, który kładzie nacisk na rozwój energii z wiatru  – zaznacza Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

6 „wiatraków” wytworzy łączną moc  20,7 MW, co wystarczy na zasilenie energią elektryczną ponad piętnastu tysięcy gospodarstw domowych farma przyczyni się do obniżenia emisji CO2 do atmosfery o ponad 50 tysięcy ton rocznie.

W związku z inwestycją spółka w porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych w Słupsku przyczyni się do remontu części dróg powiatowych. Natomiast coroczne wpływy do budżetu Dębnicy Kaszubskiej wyniosą ok. 700.000 złotych.

Prąd wytwarzany w farmie po wygranej przez inwestora w 2019 roku aukcji będzie zasilał sieć poprzez stację Dębnica Kaszubska należącą do Energa Operator S.A..

  • Przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych w takich inwestycjach trwają wiele lat i polegają na uzyskaniu szeregu pozwoleń, opinii oraz decyzji zarówno ze strony starostwa, jak i innych instytucji, kontrolujących i zatwierdzających prawidłowy przebieg inwestycji – mówi Xavier Canals.

Inwestor na mocy podpisanego porozumienia z gminą zobowiązał się do realizacji szeregu inwestycji towarzyszących budowie farmy wiatrowej.

  • W momencie powstania farmy ich kwota wyniesie 250 tys. złotych. Później regularnie, co pięć lat spółka będzie inwestowała w komfort życia mieszkańców kolejnych 120 tys. złotych. Będzie także dokładać do funduszy sołeckich 25 tys. zł rocznie – dodaje Xavier Canals.

Farma wiatrowa Dębnica Kaszubska to nie jedyne prowadzone przedsięwzięcie grupy Uriel w Polsce. Przed kilkoma miesiącami spółka rozpoczęła prace budowlane w Białym Borze w województwie zachodniopomorskim. Powstaje tam farma z 42 turbinami, obecnie ponad połowa turbin jest już zainstalowana i lada dzień rozpocznie produkcję zielonej energii. Po zakończeniu budowy FW Biały Bór dostarczy energię do ponad 100 tys. Domów farma przyczyni się do obniżenia emisji CO2 do atmosfery o ponad 350 tysięcy ton rocznie.

Również tam będą realizowane  inwestycje towarzyszące a wpływy podatkowe i dzierżawne dla gminy wyniosą ok. 2,5 mln złotych każdego roku przez następnych 30 lat.