internet

Wspieranie kształcenia, rozwijanie i upowszechnianie wiedzy z dziedziny informatyki jest celem Programu Stypendialnego Olimpiady Informatycznej, którego inauguracja odbędzie się 22. października w Centralnym Domu Technologii w Warszawie z udziałem Sekretarza Stanu w KPRM Janusza Cieszyńskiego. Państwowy Instytut Badawczy NASK w ramach Porozumienia z Fundacją Rozwoju Informatyki udzieli wsparcia finansowego w formie stypendiów m.in. laureatom Olimpiady Informatycznej.

Wysokie stypendia dla młodych informatyków

NASK przyzna wysokie stypendia laureatom Olimpiady Informatycznej i międzynarodowych konkursów informatycznych, w tym Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym oraz stypendia dla nauczycieli pracujących z uczniami uzdolnionymi.

Laureat I miejsca Olimpiady Informatycznej będzie mógł otrzymać stypendium w wys. 3 000 zł miesięcznie (łącznie 30 000 zł), natomiast laureat złotego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej może liczyć na stypendium w wys. 10 000 zł.

Przewidziane są również stypendia dla laureatów Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej,  Środkowoeuropejskiej Olimpiady Informatycznej oraz Europejskiej Olimpiady Informatycznej Dziewcząt. Wysokie gratyfikacje czekają za osiągnięcia w finałach Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. Tam za złoty medal można otrzymać 90 000 zł (do podziału między 3 zawodników).

Za osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi też czekają stypendia

Docenione zostaną również wysiłki nauczycieli, dla których przewidziano stypendia za osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi. Stypendium I stopnia dla nauczyciela za osiągnięcia wybitne to 30 000 zł, stypendium II stopnia za osiągnięcia wyróżniające – 20 000 zł, natomiast stypendium III stopnia za osiągnięcia znaczące – 15 000 zł.

Ustanowiono też coroczne stypendium specjalne za osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi informatycznie – dla informatycznego superbelfra – które wyniesie 50 000 zł.

– Tworzony przez NASK Program Stypendialny Olimpiady Informatycznej to nasza zachęta dla uczniów do wyboru ścieżki kariery informatycznej i nasza szczególna inwestycja w przyszłość tego strategicznego obszaru polskiej gospodarki. Doświadczenie pokazuje, że rynek IT jest tak dynamiczny, że w tej chwili nawet trudno powiedzieć, jacy specjaliści będą nam w nadchodzących latach potrzebni. Program to też ukłon w stronę kadry pedagogicznej, która swoimi wysiłkami i postawą wspiera rozwój pasji uczniów i pomaga ukierunkować młodych ludzi na nauki związane z branżą informatyczną – powiedział Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.

Uroczystemu podpisaniu Porozumienia, inaugurującego Program Stypendialny Olimpiady Informatycznej towarzyszyć będzie debata ekspercka „Polska informatykami stoi – jak inwestować w strategiczny kapitał Polski”.

TERMIN: 22.10.21, 11.00-12.30

MIEJSCE: Centralny Dom Technologii (ul. Krucza 50, Warszawa)

Konferencja prasowa z udziałem Ministra Janusza Cieszyńskiego, Sekretarza Stanu w KPRM, Dyrektora NASK Wojciecha Pawlaka i Prof. Krzysztofa Diksa, przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej  

Media zapraszamy do udziału w formie stacjonarnej lub online

Konferencję i debatę będzie można oglądać na stronie wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/301933098076776 lub na YouTube NASK PIB https://www.youtube.com/c/NASKPIB.

W celu potwierdzenia obecności (na miejscu lub zdalnie) prosimy o kontakt:
[email protected]

W trakcie wydarzenia online nie będzie możliwe zadawanie pytań.

Zachęcamy do kontaktu mailowego po spotkaniu.  

Biuro Prasowe NASK: [email protected]