Wiele Polaków wyjeżdża do Holandii do pracy stałej lub sezonowej. Jest to częsty kierunek podróży zarobkowej, ponieważ w Holandii można sporo zarobić i dogadać się po angielsku. Jednak pierwszy wyjazd do pracy za granicę może być dość stresujący. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować!

Bezpieczeństwo pracy w Holandii

Jedziesz do pracy do Holandii? Zobacz, jak się przygotować. Jeśli chcemy rozpocząć pracę w Holandii, to powinniśmy zacząć od znalezienia agencji pośrednictwa pracy. Jest to pewne rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo. Agencje pośrednictwa pracy, takie jak  Holland Contracting, oferują w pełni legalne zatrudnienie w Holandii, dzięki czemu nie będziemy narażeni na nieprzyjemności ze strony prawnej. Dzięki nim:

  • Skompletujemy wszystkie niezbędne dokumenty do rozpoczęcia pracy w Holandii.
  • Podpiszemy pewną, zrozumiałą umowę.
  • Będziemy mieli zapewniony dojazd do Holandii oraz zakwaterowanie.
  • Będziemy mieli zapewnione przynajmniej minimalne zarobki.

Aby pracować w Holandii musimy mieć przyznany odpowiednik numeru NIP – BSN (Burgercive Service Number). Bez niego rozpoczęcie pracy nie będzie możliwe. Powinniśmy również założyć konto w banku, które obsługuje walutę euro. Warto także przed wyjazdem wyrobić sobie kartę EKUZ, dzięki której będziemy mogli skorzystać w Holandii z refundowanej opieki zdrowotnej. Kartę EKUZ można wyrobić w Wojewódzkim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Praca w Holandii – co zabrać ze sobą?

Wyjeżdżając do pracy w Holandii, nie potrzebujemy zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy. Najważniejsze jest zabranie ze sobą dowodu osobistego, telefonu komórkowego, adresu i numeru telefonu do polskiej ambasady w Holandii oraz gotówki w walucie euro. Ważne jest również zabranie ubrań, kosmetyków i butów. Nie powinniśmy zabierać ze sobą drogich sprzętów elektronicznych, ponieważ pokoje w kwaterach najczęściej są kilkuosobowe.

Jeśli chcesz ograniczyć koszty życia w Holandii, to warto zabrać ze sobą również produkty spożywcze. Najlepszym rozwiązaniem będą produkty, które są hermetycznie zapakowane i mają długi termin ważności. Nie powinniśmy jednak zbytnio z tym przesadzać.

Konieczne może być również zabranie przedmiotów niezbędnych do pracy. Jest to jednak zależne od zawodu, który będziemy wykonywać w Holandii. Przykładowo do pracy w sektorze rolniczym potrzebne mogą być kalosze, ogrodnicze rękawiczki oraz robocze ubrania. Niektóre firmy zapewniają to swoim pracownikom. Warto więc wcześniej zorientować się w agencji pośrednictwa pracy co będzie nam potrzebne.