polska flaga

Indeks Deutsche Hypo REECOX wzrósł do 197,8 punktów

W drugim kwartale rynek nieruchomości w Polsce zanotował dalsze ożywienie. Polski REECOX, ze wzrostem o 9,0% do 197,8 pkt, odnotował najwyższą dynamikę wzrostu w porównaniu rynków europejskich analizowanych w ramach REECOX.

Beata Latoszek, dyrektor Przedstawicielstwa w Warszawie: „Po zniesieniu na początku drugiego kwartału prawie wszystkich ograniczeń związanych z Covid-19, widać obecnie na rynku wyraźny optymizm w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku. Zapotrzebowanie na finansowanie i zainteresowanie nowymi produktami jest bardzo duże, a inwestorzy poszukują alternatywnych rozwiązań, szczególnie w zakresie nieruchomości handlowych i hotelowych. Duży ruch odczuwalny jest w sektorze mieszkaniowym: przed pandemią w centrum uwagi znajdowały się mieszkania własnościowe, natomiast popyt na mieszkania na wynajem był bardzo znikomy i wynosił 5 procent. W ostatnich miesiącach znacząco wzrósł popyt na mieszkania na wynajem ze strony inwestorów instytucjonalnych – zwłaszcza zagranicznych.”

REECOX przedstawia co kwartał rozwój sytuacji gospodarczej na rynku nieruchomości w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Hiszpanii i Holandii. Obliczenia dla każdego z sześciu krajów przeprowadzane są w oparciu o pięć zmiennych wejściowych. W Polsce są to indeks giełdowy WIG 20, WIG Developers (NIER), wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) dla Polski, bazowa stopa procentowa EBC oraz stopa procentowa dziesięcioletnich polskich obligacji skarbowych. Ogólny pozytywny wynik REECOX Polski jest napędzany głównie przez rozwój wartości akcji na rynku nieruchomości i dobre nastroje w gospodarce. Polski indeks giełdowy WIG 20 odnotował silny dwucyfrowy wzrost o 14,4% w drugim kwartale, osiągając indeks na poziom 2.218,4 punktów. Dwucyfrowy wzrost odnotował również indeks WIG Developers, który zyskał 15,6% dochodząc do 3.014,4 punktów, a wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) wzrósł o 18,4% osiągając poziom 106,9 punktów.

„Oprócz popytu na mieszkania, w dalszym ciągu utrzymuje się popyt na nieruchomości logistyczne, które nadal należą do wyraźnych zwycięzców w czasie pandemii koronawirusa. Również nieruchomości biurowe cieszą się wciąż zainteresowaniem, nawet jeśli banki wykazują tu większą powściągliwość. Ogólnie rzecz biorąc, rynek jest bardzo interesujący i oferuje wiele możliwości. Może trzeba jednak jeszcze trochę poczekać, aby móc się przekonać, jak ten optymizm na rynku będzie rozwijał się w ciągu roku.” – zaznaczyła Beata Latoszek podczas prezentacji danych REECOX.
Deutsche Hypo – NORD/LB Real Estate Finance jest centrum kompetencji Norddeutsche Landesbank w zakresie finansowania nieruchomości komercyjnych. Jednostka prowadzi działalność w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, krajach Beneluksu,

Hiszpanii, Polsce i Austrii, a jej główna siedziba mieści się w Hanowerze. Jest również reprezentowana w Berlinie, Düsseldorfie, Frankfurcie, Hamburgu i Monachium, a także w Londynie, Amsterdamie i Madrycie. NORD/LB jest jednym z głównych niemieckich podmiotów finansujących nieruchomości. Więcej informacji znajduje się na stronie www.deutsche hypo.de

Kontakt:
Frank Schrader (Kierownik Deutsche Hypo – NORD/LB Real Estate Finance)
Telefon: +49 511 3045-312 / E-Mail: [email protected]

Źródło: Informacja prasowa

Dorota Górska

Content Expert