Bogusław Barnaś to jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektów młodego pokolenia. W swojej twórczości poszukuje rozwiązań ekologicznych i zrównoważonych, które nie tylko przyczynią się do ratowania naszego klimatu ale również pozwolą nam żyć w bliskiej symbiozie z naturą w konkretnie osadzonym  kontekście kulturowym, a to wg niego recepta na poprawę jakości naszego życia i naszego krajobrazu.

Absolwent dwóch uczelni, Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech, doświadczenie zdobywał u Normana Fostera w Londynie – największej gwiazdy światowej architektury i pioniera kierunku proekologicznego.

Bogusław Barnaś – autor najlepszego projektu ekologicznego roku 2018 – Eco Warsaw Tower i najlepszego projektu ekologicznego roku 2019 – Domu Symbiotycznego, oraz okrzykniętego niedawno najpiękniejszym domem świata – Małopolskiej Chaty Podcieniowej, tym razem opracował unikalny system budowy prostych, drewnianych domów, opartych o powtarzalne moduły, przypominające klocki lego, z których możemy formować różne warianty budynków mieszkalnych.

Jest to projekt oparty na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia precyzyjną produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie montowane są poszczególne elementy domu w całości i transportowane na miejsce docelowe. 

Projekt zadziwia prostotą i ekonomiką rozwiązań.

W tej chwili trwają prace nad pierwszymi obiektami, które zostaną zrealizowane głównie w Polsce oraz w Niemczech a pracownia BXB studio już teraz zapowiada kolejne ciekawe rozwiązania i patenty proekologiczne.

                                                                                           

Drewniany system modułowy od BXB studio

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś

Data: 2018-2021

Kluczowym dla naszego projektu był wybór przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych takich jak drewno, efektywne wykorzystanie przestrzeni i energii oraz możliwość dostarczania produktu wykonanego i zaprojektowanego z najwyższym szacunkiem dla otaczającego nas środowiska, tak, aby pozostawić minimalny wpływ na nasze otoczenie.

Drewno to mocny, energooszczędny materiał, który tworzy ciepłe, zdrowe i bezpieczne środowisko do życia. Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego zapewnia niski ślad węglowy – w rzeczywistości konstrukcje drewniane magazynują CO2 zamiast go generować. Produkcja budynków o konstrukcji drewnianej nie doprowadziła i nie doprowadzi do zaniku naszych lasów. Wręcz przeciwnie: dostawcy posiadający certyfikaty gwarantują ekonomiczne i zrównoważone zarządzanie lasami, dzięki czemu sadzi się więcej drzew niż ścina.  Jeśli porównać budynek o konstrukcji drewnianej produkowany w fabryce ze współczesnymi metodami konstrukcyjnymi, jakość i prostota konstrukcji jest znacznie większa, a wpływ na środowisko jest mniejszy.

Konstrukcja modułów oparta jest na drewnie klejonym krzyżowo CLT (cross laminated timber) oraz drewnie konstrukcyjnym KVH (Konstruktionsvollholz), która wyróżnia się wytrzymałością, stabilnością, wszechstronnością i trwałością oraz estetycznym wyglądem.

Zaprojektowaliśmy trzy rodzaje modułów:

  • moduł podstawowy w kształcie sześcianu,
  • moduł poddasza użytkowego
  • moduł poddasza nieużytkowego.

Wymiary modułów: szerokość 2,50 m i 3.10 m oraz do 12 m długości. Moduły mają gabaryty umożliwiające transport drogowy bez specjalnych zezwoleń.

Moduły można dowolnie konfigurować tworząc różne obiekty architektoniczne. Do tej pory opracowaliśmy pięć wariantów, każdy w kilku opcjach kolorystycznych. W planach jest przygotowanie kolejnych wariantów.

1. Dom parterowy 2 – modułowy z przesunięciem

Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie z przesunięciem.

  1. 2. Dom parterowy 2 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie.

  1. Dom z poddaszem użytkowym 5 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów parteru: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, oraz trzech modułów piętra: otwartego nad antresolą, schodowego w części centralnej i socjalnego.

4. Dom parterowy 4 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł.

5. Dom parterowy z poddaszem użytkowym 10 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów parteru ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł, oraz sześciu modułów piętra, trzech pustych nad dwupoziomowym pokojem dziennym oraz trzech pełnych zawierających sypialnię główną, łazienkę i garderobę.

Więcej na temat domów modułowych zaprojektowanych przez BXB studio na stronie internetowej www.BXBstudio.com  lub  www.fibohome.pl

Urszula Furmanik