GEFCO Polska kontynuuje pomoc dla mieszkańców Ukrainy oraz koordynuje transporty darów, jakie docierają z innych oddziałów GEFCO w krajach europejskich. Dzięki zaangażowaniu firmy i jej pracowników, do tej pory do wschodniego sąsiada trafiły m.in. wyroby medyczne i leki, odzież i buty oraz żywność. GEFCO podejmuje się ponadto realizacji transportów pomocowych dla swoich klientów oraz wspiera własnych pracowników z Ukrainy i ich bliskich.

Już w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, do potrzebujących zza wschodniej granicy trafił transport wyrobów medycznych i leków od GEFCO o wartości setek tysięcy. Do punktów medycznych na Ukrainie dotarły setki produktów: środki przeciwbólowe, cewniki dożylne, koce ratunkowe, a także nici chirurgiczne oraz zestawy do udrażniania dróg oddechowych.

 Oprócz polskiego zespołu GEFCO, wsparcie dla Ukrainy organizują także oddziały firmy z innych krajów- Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Portugalii, Litwy, Słowacji, Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Koordynacja transportu darów z zagranicznych oddziałów GEFCO odbywa się w ramach bliskiej współpracy między pracownikami. „Nasz odział w Grodzisku Mazowieckim pełni rolę hubu, do którego trafia większość przesyłek z darami GEFCO z zagranicy. Towary po przeładunku transportowane są pod granicę polsko-ukraińską, gdzie dalsza koordynacja odbywa się we współpracy z Hufcem ZHP w Chełmie, który aktualizuje listę najbardziej potrzebnych produktów” – wyjaśnia Tomasz Bujacz, Kierownik Oddziału GEFCO Grodzisk Mazowiecki i Łódź.

 Bieżąca kontrola potrzeb pokazała, iż w pierwszych tygodniach wojny szczególnie istotny był zakup oraz transport obuwia. Pracownicy GEFCO w dalszym ciągu uczestniczą w zbiórkach odzieży, wody oraz żywności z długim terminem ważności. Do połowy kwietnia sami pracownicy podarowali aż 58 palet z wieloma potrzebnymi towarami. Jednocześnie operator logistyczny wspierał swoich klientów- m.in. Schneider (transport do Lwowa), Volvo, Renault Trucks, Auto1 – oraz organizacjom – ONZ i Fundacji Kids – w przekazaniu darów, udostępniając posiadaną przez siebie infrastrukturę transportową.

 Początki działalności GEFCO na Ukrainie sięgają 2008 roku. Kolejne lata były czasem zdobywania dużego doświadczenia w szeregu usług logistycznych. W minionych latach GEFCO Ukraina otrzymało liczne wyróżnienia, takie jak ukraiński Indeks Równości Korporacyjnej w kategorii najlepsze miejsce do pracy. Dziś firma zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, a siedziba główna mieści się w Kijowie.

 „Zdecydowana większość pracowników GEFCO Ukraina została w swoim kraju. Osobom, które podjęły decyzję o wyjeździe, pomogliśmy w najmie mieszkania, pokrywając koszty pierwszego zakwaterowania. Aktualnie koordynujemy kolejne transporty, tym razem od naszych kolegów z GEFCO Wielka Brytania” – dodaje Tomasz Bujacz.